„Daří se nám spolu se šéfkou souboru Gabrielou Petrákovou, překladatelem a textařem Michelem Prostějovským a dirigentem Jakubem Žídkem inscenovat skutečně světový muzikálový repertoár, a také novinky. Hrajeme nebo jsme hráli nejznámější muzikály skladatele Andrewa Lloyda Webbera a Tima Rice, hrajeme West Side Story skladatele Leonarda Bernsteina, nově jsme v říjnu uvedli Květiny pro paní Harrisovou od Richarda Taylora a Rachel Wagstaff.

Divácký zájem je důkazem toho, že jdeme správnou cestou. O tom, že v Ostravě děláme skvělé muzikály, chceme přesvědčit i naším pondělním koncertem, který měl být samozřejmě původně i pro diváky,“ řekl ředitel NDM Jiří Nekvasil a připomněl, že už 10 let (premiéra 2011 v červnu) je na repertoáru jeden z prvních velkých ostravských muzikálových hitů – muzikál Donaha (Hole dupy!), více než stovku repríz už měl také muzikál Edith a Marléne (premiéra byla 2013) a téměř 60 repríz zažila Rebecca (prem. 2017).

Na pondělním koncertu nebudou kromě Edith a Marléne nebo Rebeccy chybět melodie z muzikálů Marguerite (muzikál měl světovou premiéru v Ostravě v prosinci 2010), Sunset Boulevard, Evita, Kočky, Jesus Christ Superstar, West Side Story, komorního dílka Thrill Me (Vzruš mě!), ale také ukázky z novinek – muzikálů Květiny pro paní Harrisovou nebo původního díla s názvem Harpagon je lakomec? napsaného pro Národní divadlo moravskoslezské (premiéra zatím neměla diváky). 

Účinkovat budou tři držitelé Ceny Thálie za role v našich muzikálech: Hana Fialová (za Edith a Marléne), Martina Vlčková (Thálie za Děj se co děj), Tomáš Savka (za roli v muzikálu Evita), diváci uvidí také  Michaelu Horkou, Romana Haroka, Tomáše Novotného a další členy souboru, hosty a tanečníky NDM. Jako speciální host vystoupí zpěvačka Dasha.

Lockdown paradoxně umožnil vytvořit v Divadle Jiřího Myrona velmi originální jevištní útvar.  Ondřej Zicha navhrnul scénu využívající celého jeviště ve směru zezadu dopředu, na jehož hraně je tribuna pro orchestr a za ní už jen prázdné hlediště. Diváci tedy budou koncert sledovat díky kamerám především ze zadní části jeviště směrem k hledišti. Režii má šéfka souboru Gabriela Petráková, která spolu s dirigentem Jakubem Žídkem koncert pojala jako ucelenou inscenaci (bez moderace).

Šárka Swiderová