Brave New Life vzniklo v rámci koprodukční spolupráce dvou nezávislých kulturních center – Cooltouru Ostrava a košické Tabačky Kulturfabrik. Představení má vnuknout divákovi tyto, dnes možná více než důležité otázky: Kde je pravda? Kdo ji pozná? Může Ministerstvo pravdy zajistit krásný nový život a chránit před dezinformacemi a konspiracemi? Žijeme v době, kdy se svět dělí na sever a jih i lež a hoax?

Neobvyklý divadelní text se opírá o příspěvky z internetových diskusí a stránek. Vznik inscenace je součástí projektu Shaking The Walls, který je z většinové části financován z programu Evropské unie Creative Europe.

Ostravská herečka Lada Bělašková
Herečka Lada Bělašková: Dotýkají se mě role, skrze které prožívám životní pravdy

„Na začátek jsme připravili několik debat na společensky aktuální témata v Centru Pant. Jednalo se o moderované diskuze s novináři, hudebníky, umělci, apod. Stěžejní pro nás byly debaty o pravdě z různých úhlů pohledů předrevoluční i současné generace. Během debat se jako zásadní projevilo téma dezinformace a konspirace. Do tohoto kontroverzního motivu jsme se tedy pustili společně se slovenským tvůrčím týmem z košické Tabačky a režisérem Jozefom Vlkom,“ nastiňuje Andrej Harmečko, ředitel kulturního centra Cooltour Ostrava.

Autoři v představení propojují divadlo, živou hudbu, pohyb a VJing – tedy originální práci s videem, která napodobuje činnost hudebního Djingu a která je k hudbě čím dál častější doplňkem, protože v současnosti je audio již obvykle doplňováno i charakteristickým vizuálem.

Diváci se mohou těšit například na Michala Nogu, herce známého nejen z ostravského Divadla Petra Bezruče, nebo například na Janu Ryšlavou, ředitelku iniciativy MOVE Ostrava organizující festival MOVE Fest. Role režiséra se ujal slovenský autor, režisér, skladatel, hudebník, performer a producent Jozef Vlk a choreografkou představení je tanečnice, choreografka a pedagožka Stanislava Vlčeková.

„Inscenace vznikla v průběhu čtyř intenzivních tvůrčích rezidencí v průběhu roku 2020 v košické Tabačce i našem Cooltouru. Dokázali jsme to tak společně i navzdory koronavirovým komplikacím. Po devíti měsících náročných příprav proběhla světová premiéra představení ve středu 16. září v Košicích,“ popisuje ředitelka MOVE Festu a jedna z performerek představení Jana Ryšlavá.

Česká premiéra inscenace proběhne ve středu 7. října od 20:00 v ostravském kulturním centru Cooltour v rámci festivalu MOVE Fest 2020. Vstupenky na všechna představení mohou zájemci zakoupit skrze systém GoOut.cz. Jejich cena začíná v předprodeji již na 180 Kč. Na stejném portálu organizátoři také nabízí možnost koupit si permanentku, která divákům umožní vstup na všechna představení, mimo program konající se v bývalém obchodním domě Ostravica.

Ilustrační foto.
Blíží se Festival ostravských knihoven. Covidu navzdory