V prvním ročníku soutěžní přehlídky amatérských divadelních souborů se představí soubory z Polska, Slovenska a Česka. Přehlídka by měla obohatit festival o konfrontaci mladých začínajících divadelníků a profesionálů, řekla ČTK Jana Dudová z českotěšínského střediska Střelnice. Akce se koná na přelomu května a června.

Festival chce letos zpopularizovat divadlo také mezi mladými diváky. "V dopoledních hodinách ožije šapitó mladými tvůrci, kteří se představí těšínským školám. Nebudou chybě ani mimové, klauni a pouliční divadlo," dodala Dudová.

Pořadatelé zatím jednají o tom, která divadla se představí v hlavní festivalové soutěži. Nadějně vypadá například účast Dejvického divadla s hrou Teremin v hlavní roli s Ivanem Trojanem, s kontroverzním představením Lev na ulici by mělo přijet lodžské divadlo a svou produkci nabídne divákům i některé ze slovenských divadel.

V hlavním programu se představí činohra Slovenského národního divadla s inscenací Úklady a láska a ostravské Divadlo Petra Bezruče, jež připravuje v režii Jana Mikoláška představení Čtyři vraždy stačí, drahoušku. Netradiční zážitek zejména pro mladou generaci slibuje představení garážové kapely mladých divadelníků ze Slovenského komorního divadla v Martině.

Kromě divadla obohatí život města rozděleného řekou Olší také rockový koncert Lenky Dusilové, jazzový pořad Petra Lipy a reggae v podání ženské vokální kapely Yellow Sisters. Chystá se i několik výstav, konferencí a diskusí. Akce je letos součástí celoročního projektu Těš se Těšínem, který má díky podpoře EU přilákat do regionu návštěvníky z celé Evropy.