Galerie Opera v Divadle Jiřího Myrona v Ostravě otevřela současně s branami divadelní sezóny také fotografickou výstavu s neobvyklým tématem protestu. Soubor Do ulic od jihočeského fotografa a studenta ITF Davida Sládka, který žije ve Velké Británii, je výběrem z dlouhodobého projektu zachycujícího demonstrace v britské metropoli, ale i v Praze nebo například v libanonském Bejrútu. Černobílé snímky nejsou, jak autor sám připomíná, tradiční reportáží, ale spíše jakýmsi sociálním dokumentem o lidech, emocích a dynamice protestů.

„Zajímají mě lidé, kteří na protesty chodí. Ať už jsou to aktivisté, nebo diváci, dospělí, nebo děti. Zajímá mě stav jejich mysli, emoce, které prožívají, mikrosvěty, které si v rámci protestního davu vytvářejí,“ říká Sládek, který se fotografování demonstrací věnuje programově pět let. V jeho archivu jsou záběry z asi 150 akcí, včetně například individuálního protestu jednoho muže proti zásahům Ruska v Sýrii, blokád londýnských mostů ekologickými aktivisty Extinction Rebellion, prvních akcí britské odnože Žlutých vest, ale i z miliónového pochodu proti Brexitu nebo anti-lockdownových demonstrací posledních měsíců. Akce si přitom nevybírá ani podle velikosti, ani podle blízkosti tématu. „Mnohem více mě zajímá, jestli jsou lidé na té akci sami za sebe, jestli ten protest upřímně cítí a prožívají, nebo je tam jen navezli autobusy, aby nesli nějaký transparent,“ říká autor.

V Ostravě jsou k vidění fotografie z pro a proti brexitových demonstrací, ale například také z prvomájových pochodů v Londýně, z protestů národnostních menšin na podporu jejich domácích povstání a revolucí, nebo z demonstrací Black Lives Matter vyvolaných smrtí George Floyda v roce 2020. Vedle nich jsou snímky z demonstrace Milionu chvilek pro demokracii na Letenské pláni v Praze a také záběry ze stále probíhající libanonské revolty, která odstartovala v říjnu 2019 v reakci na katastrofální stav ekonomiky a všudypřítomnou korupci v zemi.

Výstava Do ulic bude v Ostravě do 21. září.