Ve dvoraně muzea představuje svou tvorbu pod názvem Neuropolis Krištof Kintera. Sochy a reliéfy poskládané ze zářivek, vybitých baterek či jiných součástek vytváří instalace městské krajiny.

Dlouhodobým tématem prací Krištofa Kintery, který patří nejvýraznějším a nejuznávanějším představitelům soudobé české výtvarné scény, je totiž je prorůstání technologií do lidského života.

Otevření nového LEXUS CENTRA, 15. října 2021 v Ostravě.
OBRAZEM: Lexus v Ostravě otevřel nový autosalon, takto vypadá

V prostoru dočasných výstav je nyní k vidění výběr děl z nejnovějších maleb polského umělce Marcina Jasika. Výstava nese název Bezprostřední vztahy a jde o vůbec první tvorbu, kterou polský umělec představuje české veřejnosti.

Podstatou děl Marcina Jasika je neustálé hledání v oblasti jazyka malířské abstrakce. Inspiraci čerpá jak z vlastní zkušenosti, představivosti či emocí, tak z dějin malířství přetvářením ikonických obrazů či motivů. V jeho tvorbě je patrná volná intuitivní výpověď, soustředí se na svobodné vyjadřování a spontánní záznam podvědomí.

Festival tradiční japonské kultury a popkultury, 16. října 2021 v Ostravě.
Malé Japonsko v Ostravě. Festival nabídl samuraje, origami i umění kaligrafie

Plátna Marcina Jasika přinášejí četná podobenství a současně hledají odpovědi na základní otázky lidského bytí. Výstava Bezprostřední vztahy bude v Dolních Vítkovicích k vidění do 6. ledna 2022.

K TÉMATU

Marcin Jasik (*1990, žije a pracuje ve Varšavě) patří k zástupcům nastupující generace současné polské malby. Vystudoval malířství na varšavské Akademii krásných umění. Diplomovou práci obhájil v ateliéru malířství profesora Wojciecha Cieśniewského a v ateliéru sochařství profesora Jakuba Łęckého. Vedle malířské tvorby se věnuje také fotografii a sochařství.

Krištof Kintera (*1973, žije a tvoří v Praze) jeden z nejznámějších současných českých umělců. Absolvent pražské AVU (1999), studoval i na amsterodamské Rijksakademie van Beeldene Kunsten (2003–2004). Je spoluzakladatelem experimentální divadelní skupiny Jednotka, autorem výtvarné koncepce každoročního festivalu 4+4 dny v pohybu. Pro jeho tvorbu jsou typickými prvky moment pohybu, interakce a sociálně kritický přesah jako odraz pro propojování výtvarného umění, performance a divadelní scénografie.

Milan Dobeš Museum se nachází se v Multifunkční aule Gong v Dolních Vítkovicích. Muzeum nese jméno po evropském představiteli op-artu a průkopníku dynamického konstruktivismu Milanu Dobešovi. Prostor muzea je z velké části věnován dlouhodobé expozici - tvorbě Milana Dobeše a podobně smýšlejícím autorům, přátelům, předchůdcům i následovníkům. Z československých umělců jsou to díla Zdeňka Sýkory a Jiřího Koláře, dále pak díla světových autorů Josefa Alberse, Richarda Anuszkiewicze, Getulia Alvianiho, Richarda Paula Lohseho, Güntera Fruhrtrunka, Gyuli Kosice, Francoise Morelleta, Victoria Vasarelyho. V Multifunkční aule Gong si pak návštěvník může prohlédnout práce Andyho Warhola, Marka Číhala a mnoha dalších. Mimo jiné zde probíhají vzdělávací programy pro školy, komentované prohlídky pro veřejnost i slavnostní vernisáže.