Inteligentní zábavu a drama. To má nabídnout nový projekt České televize, který v těchto dnech připravuje Televizní studio Ostrava v horském prostředí Starých Hamerů.

Hlavními hrdiny nové reality show, pojmenované Dovolená ve starých časech, je sedmičlenná rodina. Tu, jak název napovídá, tvůrci zasadili do jedné ne zrovna snadné éry naší historie. Ve které době se ale ocitnou, až do poslední chvíle netušili. „Museli nám dát všechny věci, které se do tehdejšího období nehodily, pak jsme jim dali dobové oblečení a odvezli je do hor daleko od civilizace," prozradila vedoucí oddělení koordinace vysílání Jolanda Pilařová.

Sedmičlenná rodina z jižních Čech, která vyhrála konkurz do reality show Dovolená ve starých časech, tráví dva měsíce v beskydských Starých Hamrech.

Překvapení

„Ve kterém roce jsme, nám došlo až tehdy, když nás štáb přivezl na chatu, kde nyní přebýváme," řekl otec rodiny Miloslav Lustyk a dodal, že v ten moment se z rádia ozvala zpráva, která je přenesla do března roku 1939, tedy do nově zřízeného Protektorátu Čechy a Morava.

Fašismus, partyzáni, gestapo

„Válka. To přesně jsme nechtěli," vzpomněl si otec na myšlenky, které mu tehdy proletěly hlavou. Od začátku srpna se tak rodina potýká s problémy, které obyvatelstvo českých zemí řešilo na přelomu třicátých a čtyřicátých let. Musí se starat o hospodářská zvířata, obdělávat pole, vyrábět máslo, tvaroh, ale i pivo, respektovat lístkový systém přídělu potravin, poradit si s uprchlíky, partyzány i gestapem, kteří se občas objeví u jejich domu.

Všechny tyto vedlejší role obsadili herci, již tak doplňují dobovou atmosféru a za rodinou přichází vždy z nějakého důvodu. „Je to velmi zajímavá a netradiční role. Nemáme pevně daný scénář, protože nikdy nevíme, jak jednotliví členové rodiny zareagují. Přesto však musíme vždy ze situace nějak vybruslit, protože se vše musí natočit napoprvé," vysvětlil úskalí role herec Těšínského divadla Petr Pěnkava, který hraje učitele, jenž každý týden dochází chlapce vyučovat němčinu a dobovou historii.

Rodinu řídí babička

„S dědou si to období matně pamatujeme, byli jsme tehdy sice děti, ale přesto se nám tady vybavují špatné vzpomínky na fašismus," popsala babička Jarmila Dočekalová pocity, které v ní „dovolená v protektorátu" vyvolává. Zároveň ale přiznala, že jedno ji na tom těší. „Mám velkou radost z toho, že naše děti si obdobím války nemusely projít," dodala Dočekalová, která si z každého dne prožitého v Beskydech píše deník.

Sedmičlenná rodina z jižních Čech, která vyhrála konkurz do reality show Dovolená ve starých časech, tráví dva měsíce v beskydských Starých Hamrech.

„Babička je jedním slovem generál. Ona tu rodinu řídí a drží pohromadě," přiblížila kreativní producentka Lenka Poláková a doplnila, že děda je sice občas mrzutý, ale diváci si jej určitě zamilují díky jeho vtipným a tematickým glosám. Celý tým tvůrců se ale shoduje, že každý člen rodiny je zajímavá osobnost, navzájem se dohromady výborně doplňují, a vytváří tak ukázkovou domácnost.

Premiéra k výročí války

Natáčení však ještě není u konce. Poslední výstřely naaranžované války dozní až s koncem září. Do té doby rodina ještě zakusí řadu situací, které fašistická éra připravila pro naše předky. Jak se protagonisté vypořádají s donašeči, nedostatkem potravin, absencí televize, mobilů i nástěnných hodin či neohlášenou zabijačkou a zda představitelé současné české domácnosti obstojí v nelehkých podmínkách významného období národních dějin, se diváci dozvědí na televizních obrazovkách příští rok na jaře.

Markéta Jarmarová