Zuzana Stivínová, David Prachař, Zuzana Kronerová a další známí herci se představí na jubilejním desátém ročníku festivalu Dream Factory Ostrava. Ten začíná dnes a potrvá do 4. června.

„Jde určitě o přehlídku toho nejlepšího, co bylo v posledním roce na divadelních prknech uvedeno u nás,“ řekl Tomáš Suchánek, ředitel tohoto festivalu.

„Vrcholem festivalu by se určitě měl stát site-specific projekt Hotel Bezruč?!, který připravuje sedm režisérů Martin Františák, Jiří Havelka, Janusz Klimsza, Jan Mikulášek, Filip Nuckolls, Daniel Špinar a Janka Ryšánek Schmiedtová speciálně pro kdysi honosný, a dnes opuštěný hotel Palace. Hotel Bezruč?! tematicky vychází ze slavných bezručáckých inscenací a dodává jim špetku festivalového snění, bude mít premiéru 31. května,“ dodal Tomáš Suchánek.

„Samozřejmě že vedle našich špičkových představení, která jsou už většinou vyprodaná, hostují u nás dva zahraniční soubory. Prvním z nich je Komuna Varšava, která uvede důmyslně vystavěnou hudební revue příběhů účastníků povinné vojenské služby pod názvem Cezary jde na vojnu. A druhým je Divadlo Tonyho Bulandra z Rumunska, které přijede s inscenací Othella, což je osobitá variace na téma destruktivní role žárlivosti. Obě představení budou opatřena českými titulky,“ doplnil Tomáš Suchánek.

Organizátoři festivalu zavedou diváky do dalších netradičních prostor. Hrát se bude v Národním památkovém ústavu, v budově bývalého hotelu Palace a festival zakončí představení v cirkusovém šapitó na Masarykově náměstí. Program nabídne například mysteriózní operu Deník zloděje v režii Jana Nebeského s Miloslavem Königem v hlavní roli.

Brněnské Divadlo Husa na provázku přijede s hudební inscenací Kateřiny Tučkové Vitka v režii Anny Petrželkové. „Kultovní Činoherní studio Ústí nad Labem zahraje pro malé, střední i velké diváky. Všechny tři inscenace z tohoto divadla vznikly podle známých knih: Exupéryho Malého prince, jehož veršovanou dramatizaci vytvořil Tomáš Vůjtek, poválečného románu o vině a trestu Maxe Frische Homo Faber a sci-fi románu Raye Bradburyho 451 stupňů Fahrenheita,“ informoval Tomáš Suchánek.

Česko-slovenské duo SKUTR se bude prezentovat jednou českou a jednou slovenskou inscenací: v podání pražského Divadla v Dlouhé uvidí návštěvníci festivalu klasiku v moderní interpretaci, tou bude Čechovův Racek. A bratislavská Astorka Korzo´90 představí inscenaci, jež vznikla podle věhlasného filmu Miloše Formana Lásky jedné plavovlásky.