Ostrava Juraj Kukura, Veronika Žilková, Saša Rašilov, David Prachař, Martha Issová, to jsou jen některé z hereckých hvězd, které se představí na festivalu Dream Factory Ostrava. Divadelní přehlídka se uskuteční od 3. do 8. června ve všech ostravských divadlech, Domě kultury města Ostravy, Cooltouru, Staré Aréně a v industriálním prostředí Dolu Hlubina. Během šesti dnů nabídne festival více než dvě desítky divadelních představení, filmy, besedy a koncerty.

Nabídne jedinečnou příležitost zhlédnout nejenom oceňované inscenace dramatika Václava Havla. Divadelní linii doplní filmová sekce, besedy a výstava. Šestý ročník festivalu Dream Factory Ostrava nabídne svým návštěvníkům nejnovější adaptace jeho her.

Průkopník kinematografie

Jak se stát nesmrtelným? Existuje na to trik. Divadelní představení, které je poctou světu kouzel, filmu a imaginace. V ostravském Divadle Petra Bezruče se dnes od 17 hodin představí renomované Divadlo Drak z Hradce Králové v inscenaci Poslední trik pana Georgese Mélièse.

„Ta je inspirována pozoruhodným životním příběhem a dílem průkopníka kinematografie Georgese Mélièse. Zavede diváky do lákavého prostředí kouzelníků, triků a magie. Kouzelnické triky, které Méliès dokázal jako první neuvěřitelně nápaditým způsobem využít ve filmovém médiu, si dodnes zachovávají svou výtvarnou poezii. A především mají mnoho pokračovatelů. Na Mélièsův svět plný bezbřehé imaginace je dokonce i smrt krátká, neboť celuloid, iluze a fantazie jsou zbraně, které snad mohou i ,zubatou´ porazit…," říká autor a současně režisér inscenace Jiří Havelka. Hrají Johana Vaňousová, Dušan Hřebíček, Jan Popela, Luděk Smadiš a Redy Vávra.

Tomicová s Koulí

Divadelní zpracování skandální rozhlasové hry, která rozpoutala lavinu soudních žalob a mediálních emocí, aby se nakonec stala nejstahovanějším pamlskem na internetu a v anketě posluchačů rozhlasovou hrou roku. To je Koule, inscenace, kterou přiveze a dnes od 19 hodin ve vyprodaném divadle Domu kultury města Ostravy představí královéhradecké Klicperovo divadlo.

V hlavní roli se představí Pavla Tomicová, která je, spolu s hercem Miloslavem Königem, uměleckou záštitou festivalu.

„Podle názvu festivalu si i já plním sen a přijedu zahrát jednu z nejoblíbenějších rolí mé kariéry, koulařku Milenu ve hře Koule, která byla inspirována ženou, jejíž kariéra tuším započala na stadionu Ostrava-Vítkovice," říká Pavla Tomicová, která pochází z Havířova a k Ostravě tak má velmi blízko.

Doprovodný program

Pozoruhodné divadelní počiny doplní filmová sekce, která nabídne návštěvníkům Minikina Ostrava mimo jiné bezprostřední a živelný dokument Pozdní sběr: Ivan Havel, představující pozoruhodný rod Havlů pohledem jeho výrazného pokračovatele Ivana, nebo dokument Olga portrét svérázné a výjimečné ženy, která od počátku stála po boku prezidenta Václava Havla. Chystá se také výstava Havel na scéně a promítání fotografií Havlova dvorního fotografa Bohdana Holomíčka.