Vážení čtenáří, přinášíme vám další díl pravidelného sobotního seriálu Deníku.
Naší snahou je poskytovat především seriózní zpravodajství z vašeho nejbližšího okolí, ale zároveň chceme do Deníku dávat také užitečné informace a zábavu. Dřisty fifejdskeho Ofila, které vystihují rázovitost našeho regionu pohledem svérázné postavy, by měly být právě jednou z těch věcí, které v Deníku pobaví. Další nový díl najdete pravidelně vždy v sobotním tištěném vydání Deníku.

Byla v sobotu Na Upadnici velka porada. Poldek, Juzek, Antek a Lojzek planovali, kaj letos o vakacach vyraza. Když po třeti zelene, jak se pravi, jednomyslně zavrhli Řecko, Chorvatsko i Malorku. „Stejně tam maju strašny hic. O pivu ani němluvim," pravil Antek, když zrachoval jejich společne uspory.

„Navic včil každy den rosničky v radiju aji televizi tvrďa, že letos ma byť obzvlášť těple leto, tuš na co se trmacať ku mořu, když nam na to naši čvachtani stači aji ta naša Ostravica," dodal ešče Antek a polknul další zelenu. A tak zas padlo rozhodnuti, že letos v červnu pojedu na Ostravicu do teho Poldkoveho sruba, kery zme před měsícem tak fešně vygruntovali. Není to sice nic moc, ale voda tam těče, v pecu se da topiť, par metraku uhla z deputatu tam dycky něchame zavezť. Tuž nic pry im tam něchybi. I když im loni jakisy baraba šlohnul staru černobilu televizu a radio, kere podle Lojzka vypadalo tajak krystalka, ale jak dodal, už se v bazaru kupili nove přistroje. A čemu rozhodovali o vakacach už včil, v sladkim maju?

„Z taktickych duvodu. Bo je na to třa připraviť naše robki. Je to totiž už paru roku taka naša vysada. Tajak tych chlopuv z filmu S tebou mě baví svět. Posbirame par manatek, cosi konzerv, enem žadne děcka něbereme, a valime. Mařa aji robky kamošuv dycky mamřu. ,Nězlob se, Mařo, ale je to bez bab!´ končim tajak Bohuš z Dědictví tyn každoročni dišput o dovolene. Mařa, aby se něřeklo, eště chvilu pyskuje, ale ja dobře vim, že aji ona se těši na to, až se od mě na chvilu odpočně a že može z Očadličku drbať od rana do noci. To už docent Plzák pravil: po rokach společneho soužiťa je oddělena dovolena balzamem na dušu.´ A ja pravim, že ni enem na dušu. Je sice fakt, že po tych štrnacti dňach se davam dokupy dalši měsic, bo ledviny, jatra a břuch dostanu po tych fernetovych a pivnich smršťach zabrať, ale co by člověk něurobil pro par svobodnych chvil, ni!? A tak se těšim, že se zase posedime u ohňa, opečeme par buřtuv, pozpivame u kytary, pomluvime kajkoho od politikuv až po naše roby, a jak nam dojdu lahvače, zajděm se na čepovane do Frojda. Zahrajem se maryašek, vrazime tam par malych a pak se došmatlame nazpadek. Potem bečime, jak by to bylo krasne na Floridě, ale nakoněc přizname, že u nas je to najpěknějši. Tuž temu ta naša ,valečna porada´ o letošnich vakacach už včil," vysvětlil mi dosť obširně Lojzek. Když se pak slavnostně odpřisahli, že aji letos fakt bez bab, poručil majitel ostravicke haciendy Poldek dalši rundu zelenych.

A než kelner gořalku doněs, obratil se Lojzek na mě: „A co ty, babski cycku, co nikdy nikaj bez tej svoji Ruži něchodiš, přidaš se ku nam?" zeptal se mě za posměškuv celeho šenku. „Ja bysem jel, ale co Ruža? Dyť spomeňtě, jak sem s ňu musel bojovať, abysem moch chodiť Na Upadnicu," pravil sem něsměle.

„No, ale nakonec povolila, ni?! Maš na to dva měsice, abys ju zmaknul! A my budeme počitať, že pojeděš. Do Poldkove škodulki se jaksik vmačněm a povalime!" pravil někompromisně. Ale to už Erďa přidal tradični frk: „Znatě tyn, jak přileti chlop z oteklym pyskem do zubařa a bucha na dveři ordinace? Až za hodnu chvilu se dveři odevřu a zubař pravi: ,Musíte prominout, ale sestřičce se udělalo nevolno, tak jsem jí musel dát hofmanské kapky!' ,To vidím, ještě vám z kalhot kouká Hofman!' Fajne, ni?!"

Šel sem dom ze smišenymi pocitami. Na jedne straně na tu Ostravicu chcu, ale na druhé ta tvrdohlava Ruža. Ale jak pravil Lojzek, mam na to dva měsice… A potym se uvidi, ni?!.

Tuš bertě, nebo nechtě ležeť. Ofil

…a kdo chce, ať piše na ofil.ostrava@denik.cz.