Předchozí
1 z 6
Další

Tři dny Kondora (1975)Tři dny Kondora (1975)Zdroj: se svolením Bontonfilmu

Tři dny Kondora

New York, špióni a Robert Redford. Právě on inicioval zrod filmu, který patří k oblíbeným dramatům své doby. Vznikl na motivy románu Jamese Gradyho Šest dnů Kondora a natočil ho Sydney Pollack. Jako vzdálená kulisa tu znějí vánoční koledy a město mrzne, hlavní hrdina pracující pro CIA má ale v hlavě něco docela jiného než svátky klidu a míru. Po návratu z bistra totiž najde své kolegy mrtvé a vypadá to, že měl být mezi nimi.

Při dramatickém rozkrývání okolností brutálního činu mu navíc pomáhá záhadná plavovláska (Faye Dunawayová), jež vnáší do jeho srdce čím dál větší neklid. V klasické žánrovce ze 70. let se kromě hlavních dvou hollywoodských herců blýskl také Max von Sydow jako profesionální zabiják, příznivci noiru ocení v jedné z vedlejších rolí pracovníka CIA Higginse hvězdu 50. a 60. let Cliffa Robertsona.

Zdroj: Youtube

Nezapomeňte si koupit speciální vánoční TV magazín.Nezapomeňte si koupit speciální vánoční TV magazínZdroj: Vltava Labe Media

L. A. Přísně tajné (1997)L. A. Přísně tajné (1997)Zdroj: se svolením Warner Bros


L. A. - Přísně tajné

Také napínavý gangsterský snímek L. A. - Přísně tajné zdobí navzdory akčním scénám sváteční atmosféra a dekorace. To je ovšem to jediné, co může Vánoce vzdáleně připomínat. Jinak tu jde věčně o krk, policajti se honí s gangstery a nechybí ani osudová žena.

Přesně tyhle motivy umí brilantně napsat spisovatel James Ellroy, jehož stejnojmenný román se stal inspirací pro film Curtise Hansona. Vše odstartuje krvavé přepadení v kavárně Nite Owl v Los Angeles a podivná smrt tajemné krásky, jež naznačují jistou spojitost. Detektivové ale nejsou Mirkové Dušíni, a tak je sem tam těžké rozeznat je od zloduchů. Retro laděný thriller je situovaný do padesátých let, která režisér vizuálně skvěle vylíčil.

Kromě výtečného scénáře a režie zdobí snímek herecké výkony Russella Crowea, Kevina Spaceyho, Guye Pearce a Kim Basingerové. Herečka proměnila za roli stárnoucí prostitutky jednoho z devíti (!) navržených Oscarů, druhý putoval do rukou scenáristy Briana Helgelanda a Curtise Hansona (nejlepší adaptovaný scénář).

Zdroj: Youtube

Nezapomeňte si koupit speciální vánoční TV magazín.Nezapomeňte si koupit speciální vánoční TV magazínZdroj: Vltava Labe Media

Smrtonosná past (1988)Smrtonosná past (1988)Zdroj: se svolením Bontonfilmu
Smrtonosná past

A znovu Los Angeles a navrch policajt John McClane a vánoční večírek, kterému byste se – to mi věřte - radši vyhnuli. Proslulá akční podívaná, jíž dominuje Bruce Willis, se odehrává v mrakodrapu japonské společnosti Nakatomi, kam během večírku vtrhnou teroristé. Zamknou výtahy, zabijí ostrahu, odpojí telefony a obsadí celou Nakatomi Plaza. Zajmou ředitele a dožadují se jediného: přístupového hesla k počítači, který mimo jiné řídí trezor s dluhopisy v hodnotě stovek milionů…

Film režiséra Johna McTiernana z roku 1988 patří k zásadním titulům daného žánru a dočkal se čtyř technických oscarových nominací. Lotra Hanse Grubera si zahrál tehdy ještě méně známý Alan Rickman, jehož později proslavila role potterovského čaroděje Snapea. Ve filmu zazní přes osmdesát sprostých slov a finální záběr, kdy John alias Bruce Willis skáče omotaný hadicí ze střechy, je poctou podobné scéně na laně, kterou měl Harold Lloyd ve slavném snímku O patro výš (1923).

Zdroj: Youtube

Nezapomeňte si koupit speciální vánoční TV magazín.Nezapomeňte si koupit speciální vánoční TV magazínZdroj: Vltava Labe Media

Sexuální touha ve vánočních kulisách (Kubrickova Eyes Wide Shut)Sexuální touha ve vánočních kulisách (Kubrickova Eyes Wide Shut)Zdroj: se svolením Netflixu


Eyes Wide Shut (Spalující touha)

Jeden z nejmagičtějších snímků na téma manželský stereotyp, pokušení, žárlivost a sexuální touha natočil (na motivy knižní předlohy Arthura Schnitzlera) Stanley Kubrick. I on si vybral za kulisu Vánoce. Okna a interiéry osvícené stovkami světýlek a svátečních dekorací provázejí protagonisty Nicole Kidmanovou a Toma Cruise téměř na každém kroku.

Hrají dobře situované manžele, kteří vyhlížejí na první pohled jako vzor dokonalého páru a rodinné harmonie. Každý po svém ale hledá úniky z vnitřního pocitu nudy a partnerského zevšednění. Když se Bill (Cruise) začne propadat do hlubin tajemných erotických komunit, ohrozí tím všechno, co dosud tvořilo jeho i manželčinu jistotu.

Režisér pracuje uhrančivým způsobem s výtvarnou kompozicí, světly a stíny, maskami a erotickými podtexty, ale také s vánočními stromky a dekoracemi jako zosobněním rodinné pohody, o niž se můžeme vlastní vinou lehce připravit.

Zdroj: Youtube

Nezapomeňte si koupit speciální vánoční TV magazín.Nezapomeňte si koupit speciální vánoční TV magazínZdroj: Vltava Labe Media

Batman se vrací (1992)Batman se vrací (1992)Zdroj: se svolením Warner Bros
Batman se vrací

Do vánočního Gothamu zavádí svého hrdinu také režisér Tim Burton. Batman v tomto případě čelí peklu, které v období svátků rozpoutá ve fiktivním komiksovém městě muž přezdívaný Tučňák. Mstí se za své rodiče, kteří ho jako maličkého hodili do kanálu, za samotu, v níž byl nucen žít, za přátele a lásku, po nichž marně touží. Toho zneužije milionář Schreck, jenž ho přesvědčí ke kandidatuře na starostu.

Milovník bizarností a výtvarných efektů Tim Burton vytěžil ze souboje šlechetného Batmana se sešlostí psychopatů podívanou, na niž se nezapomíná. I díky gotickému vizuálu kameramana Stefana Czapskyho a hudbě Dannyho Elfmana. Nechybí ani temná zimní zákoutí, toulavé černé kočky a dým linoucí se opuštěnými ulicemi.

Kulisy byly vyrobeny jako mobilní a často se kvůli natáčení přesouvaly, což nebylo pro hereckou partu zcela komfortní. Zejména Michelle Pfeifferová v roli Kočičí ženy se prý často cestou na plac ztrácela.

Obsazení bylo v každém případě parádní: mimo jiné Michael Keaton, Danny DeVito, Michelle Pfeifferová a Christopher Walken.

Zdroj: Youtube

Nezapomeňte si koupit speciální vánoční TV magazín.Nezapomeňte si koupit speciální vánoční TV magazínZdroj: Vltava Labe Media

V Bruggách (2008)V Bruggách (2008)Zdroj: se svolením H.C.E.


V Bruggách

Na první pohled laskavé město plné kanálů, kostelů a poetických nábřeží. Bruggy mohou být ale i pěkně temným místem. Zejména když se jich ujme britský režisér, scenárista a dramatik irského původu Martin McDonagh. Filmy točí zhruba v pětiletých intervalech, naposled to byl syrový ostrovní příběh Víly z Inisherinu.

Upozornil na sebe ale už čtrnáct let předtím - celovečerním debutem V Bruggách, kde jasně nastínil, s jakými filmovými prostředky hodlá pracovat. Černá komedie plná absurdního humoru i násilí se odehrává v belgickém městečku, kam rozčilený boss z Londýna „uklidí“ dva své zabijáky, kteří při posledním úkolu zpackali, co mohli. Nečekaně jsou z nich turisté a jsou z toho kapku nervózní. Když konečně šéf zavolá ohledně nové „mise“, jsou radostí bez sebe. Netuší, že se z ní stane boj o přežití…

Snímek je vedle skvělého scénáře s rozkošnými hláškami, dialogy a britským humorem také hereckým koncertem Colina Farrella a Brendana Gleesona, které doplňuje Ralph Fiennes. A navrch je okouzlující jízdou předvánočními Bruggami s jejich architekturou, oblými můstky přes vodu, sochami a svátečními drinky.

Mimochodem – v anketě aktuálního amerického průvodce U.S. News vyhrála jako nejkrásnější vánoční destinace na světě Praha. Trumfla i tradiční evropské metropole Řím, Vídeň, Budapešť či Salcburk. Nejvyšší čas, aby toho využili i filmaři!

Zdroj: Youtube

Nezapomeňte si koupit speciální vánoční TV magazín.Nezapomeňte si koupit speciální vánoční TV magazínZdroj: Vltava Labe Media