Už řadu let žije a tvoří v jednom havířovském rodinném domku mimořádně tvůrčí manželská dvojice. Herečka, psycholožka, terapeutka, libretistka, básnířka a spisovatelka Eva Vejmělková a její manžel filmový režisér, hudební skladatel, scenárista a producent Dušan Rapoš.

Jejich láska trvá už přes tři desetiletí. Mají dvě půvabné dcery. Oba umělce dala dohromady populární a dnes už kultovní filmová trilogie Fontána pro Zuzanu, v níž právě dodnes okouzlující Eva Vejmělková vytvořila titulní postavu.

Hudbu k písničkám k třetí části Fontány zkomponovali Vašo Patejdl, Jožo Ráž a Ibrahim Maiga z Mali. A právě ona přichází nyní po letech opět k posluchačům s unikátním vydáním sedmnáct let ztracené anglické verze soundtracku.

close Dušan Rapoš zoom_in

Jak k tomu došlo? Právě to byl důvod k následujícímu rozhovoru s Dušanem Rapošem.

Můžete nám tento projekt trochu více přiblížit?

Film Fontána pro Zuzanu 3 se původně natáčel v angličtině, takže i soundtrack vznikl v originále. Zatímco texty k Fontáně pro Zuzanu 1 a 2 napsal Boris Filan, k F-trojce je vytvořil výborný slovenský textař a básník Jozef Urban. A anglické texty napsal skvělý kalifornský básník a textař Frank Fuchs, který vycházel inspirativně z mého scénáře, ale také ze slovenských originálů textů Jožky Urbana.

Prý se ale originální nahrávka ztratila…

Paradoxem je, že původní nahrávka anglické verze soundtracku z třetího dílu záhadně zmizela, a proto jsou fanouškům Fontány a Elánu známe, jen slovenské písně jako Voda, čo ma drží nad vodou, Fontána lásky, Ak nie si moja (verze 99) a jiné. Po téměř detektivním pátrání, které trvalo celých sedmnáct let (!), jsme s Vašem Petejdlem kopii mixu objevili ve studiu v Harare v Zimbabwe, kde jsme nahrávali s Vašem do některých písní originální africké etno-sbory.

V jakém stavu nahrávka byla?

Nebyla až tak úplně technicky dokonalá. Ale díky mladému talentovanému zvukovému designerovi Ondrovi Černému z Ostravy ze studia Soundpoint, jemuž Petarda Production zadala remastering celého alba, dostala skvělou podobu a moc hezky se poslouchá. Ondřej odvedl vynikající práci.

Takže nyní díky hudebnímu producentovi Petrovi Šiškovi úplně poprvé dochází k vydání anglického soundtracku písniček, jako jsou Voda, čo ma drží nad vodou, Fontána lásky, Ak nie si moja (verze 99) a další v interpretaci vynikajících kalifornských zpěváků. Vzpomenu alespoň Bridgette Bryant (bývalou vokalistku Phila Collinse), Anthonyho Fielda a Adrian Da Costu. A pro určité srovnání a také z nostalgie jsme s Petrem Šiškou na CD vložili jako bonus také původní slovenské verze těchto písniček, čili posluchač zde najde osm anglických a stejný počet slovenských písní k nimž hudbu složili Vašo Patejdl, Jožo Ráž a Ibrahim Maiga.

Chtěli jsme, aby se tento soundtrack stal také nádhernou památkou na dva mimořádně talentované textaře. Právě Frankiemu Fuchsovi z Kalifornie a Jožkovi Urbanovi, kteří si už několik let spolu dávají panáka v pomyslném nebeském baru, je CD věnované.

Napsali krásné romantické texty, které filmu hodně pomohly. Mám z tohoto projektu obrovskou radost a věřím, že ho ocení v příštích týdnech také posluchači a všichni, kteří ještě věří na lásku, protože to je ta „voda, co nás drží nad vodou".

Pokud vím, v současné době se chystáte na natáčení nového filmu s pracovním názvem Muzikanti, které se uskuteční v létě především v oblasti Těšínského Slezska. Co nám k tomu řeknete?

Před patnácti lety jsem se přiženil do Havířova, no jako režisér a skladatel jsem pořád někam odbíhal a dělal projekty „mimo zóny svého srdce". A najednou jsem si řekl, vždyť ty si tady, kde jsi našel své místo pod sluncem, ještě nic nevytvořil.

V této krásné a útulné částí planety, kde jsou bezvadní a upřimní lidé, kteří nás s Evou neberou jako „herečku a režiséra", ale jako Evu a Dušana, čehož si oba vážíme, protože přijetí člověka člověkem je nejvíc. No a protože náhody neexistují, tak „náhodou" jsem se seznámil s multitalentovaným Petrem Šiškou, milým „šílencem", hyperaktivní osobností a věčně mladým klukem, prostě vzácným člověkem.

A byl to Petr, který mně nadchnul svým hluboce lidským, emotivním a přitom vtipným scénářem a přesvědčil mě, abych režírovat jeho hudební film o muzikantech z Těšínského Slezska. Příjemné bylo i setkání s Petrovým koproducentem Viktorem Krištofem, z pražské filmové společnosti Three Brothers, která zabezpečuje produkci filmu a dala dohromady špičkový profesionální štáb.

Co si mimořádně cením, je skutečnost, že projekt si vzal za svůj třinecký podnikatel, zastánce poctivého kumštu a filantrop Ján Moder, se kterým společně sdílíme vroucný vztah k lidem a této krajině, kde jsme oba našli svůj druhý domov.

O čem bude vyprávět?

Romantická filmová balada plná písniček a melodií, od folklorních kořenů až po mladou rockovou současnost, odehrávající se na česko-slovensko-polském trojmezí, v drsném, ale půvabném kraji Těšínského Slezska, kde slovo chlapa má stále svou sílu, půvab žen přitahuje od nepaměti a hudba má své nezastupitelné místo.

Zkrátka magický kraj pro zdánlivě obyčejné a přece něčím osobité, hlubokou lidskostí protkané příběhy s dobrým koncem. Měla by to být pocta hlavně poctivým muzikantům všech žánrů od popu, přes rock, lidovky až k čistému folkloru. Ale také krajině, v níž žiji, kde mám svou rodinu a přátelské zázemí plné empatie a lidské solidarity. Tady na severní Moravě jsem našel ten magický prostor pro souznění lidských duší, které vědomě nebo podvědomě hledáme po celý život, kde mě s láskou přijali za svého, kde žijí ty nejlepší lidé na světě a kde se cítím doma. Nebo jak kdysi napsal můj oblíbený slovenský básník Miroslav Válek: „Domov jsou ruce, na kterých smíš plakat…"

Prozradíte nám jména některých protagonistů?

Myslím si, že největší poctou pro tým, který bude snímek natáčet, je už skutečnost, že sám sebe v něm zahraje náš bard Jarek Nohavica, který do filmu složil nádherné písně, ale jiné on ani neumí. A naše setkání nyní po mnoha letech bylo pro mě hodně dojemné a velice inspirativní. A myslí si, že bude pro náš projekt velkým přínosem, neboť z jeho tvorby úplně čiší, jak je prorostlá s tímto krajem u svou vnitřní filozofií. Jen pro zajímavost.

Před lety jsem natáčel poslední životní zpověď stejně velikého barda Karla Kryla. A pamatuji si, jak jsme si kdysi s Karlem vyprávěli o Jarkovi Nohavicovi a shodli se, že Jarek se umí nejen strefit přímo do srdíčka, ale jeho verše a myšlenky vám uvíznou také v mysli. Takže po Karlu Krylovi mám šanci spolupracovat s další velkou osobností Jarkem Nohavicou. Co více si jako režisér mohu přát?

Co mají podle vás Kryl a Nohavica společné?

Jarek Nohavica a Karel Kryl jsou pro mě „pošťáci lásky, moudrosti a pravdy", co roznáší zprávy o stavu naši duše mezi nebem a zemí! U Karla i Jarka mám pocit, jakoby se kousíček vznášeli nad zemi, a to ne proto, že by byli „svatí", ale proto, že se povznášejí nad zlem a lidskou hloupostí…!

Jací další umělci se ve filmu objeví?

Nechtěl bych prozrazovat všechny účinkující. Mohu říci, že diváci uvidí například Maroše Kramára v nezvyklé roli drsného hudebního producenta, Halinu Mlynkovou, oblíbenou zpěvačku a herečku, ale také dva polské protagonisty. Michalina Olszańska, která si zahrála hlavní roli ve snímku Já, Olga Hepnarová (ten měl nedávno zasloužený úspěch na Berlinale), přijala hlavní ženskou roli. A hlavní mužské role se ujal Maciej Musial, současný držitel polské prestižní ceny Telekamera za objev roku.

Také bych rád vzpomenul Martina Dejdara, který má v Muzikantech zajímavou roli pomalu vyhasínající popové hvězdy. A velkou radost, až příjemné mrazení, mám z toho, že postavu tvrdého hardrockera přijal můj oblíbený herec Pavel Kříž romantický kluk z Básníků, který už v roli Hitlera ve filmu Lída Baarová naznačil, že má obrovský herecký potenciál a dokáže zahrát doslova všechno. Je to pro něho velká výzva, protože bude hrát úlohu, jakou ještě nikdy předtím nehrál. A jsem rád, že se na to Pavel těší!

Kromě špičkového castingu mám radost i z toho, že kameramanem Muzikantů bude obrazový mág David Ployhar, který se podepsal i pod snímek Fotograf volně inspirovaný životem Jana Saudka.

Když Muzikanti, tak kteří to vlastně budou?

Silnou motivací, proč jsem se rozhodl ujmout se režie filmu, bylo i to, že hudbu a písně pro film napsal renomovaný skladatel a hudební producent Lešek Wronka a silnými texty je opatřil právě Petr Šiška. Kromě Jarka Nohavici nám několik hezkých písní napsal i slovenský zlatý slavík Peter Cmorik, dále hardrocker Izzi Roman Izaiáš ze skupiny Doga a Miro Bazger.