Velmi unikátní spojení folkloru, folku, ale i rocku, jazzu a world music. I tak by bylo možné charakterizovat hudební partičku Šajtar z Ostravy, jejíž rodný list ukazuje, že vznikla v roce 1997.

Samozřejmě že nikoliv v podobě, v jaké vystupuje nyní. U jejího zrodu stál cimbalista Martin Gelnar, skupinou prošla řada velmi dobrých instrumentalistů a zpěváků. Za uplynulých dvacet let se  podařilo Šajtaru navštívit už pořádný kus světa.

Kapela měla čest zahrát přímo belgickému králi, když navštívil Ostravu, ale  zahrála si i na velmi atraktivních koncertech v Petrohradě, Japonsku, Číně, ale také v Anglii, Nizozemsku, ale třeba i na Ukrajině.  Obohatila ji také vystoupení, kdy její členové doprovázeli Jaromíra Nohavicu na koncertech v Polsku.

Už několik kapela Šajtar pravidelně vystupuje před zaplněným náměstím před Vánocemi na akci Česko zpívá koledy s Deníkem.

V současné sestavě najdeme frontmana a zpěváka Gustava Žídka, houslistu Luďka Petroše, dále Zdenko Hajdučáka, bodrého slovenského pěvce a hráče na cajon a perkuse, Vladimíra Oháňku, kapelníka, baskytaristu a zpěváka a v neposlední řadě Vladimíra Herberka, zakladatele kapely a jejího producenta i manažera.

Zdroj: Youtube

Vladimír Oháňka Deníku poskytl krátký rozhovor:

Kdy jste začínal s hudbou?

V sedmi letech, kdy jsem byl tehdy součástí hromadného náboru ve škole, neboť pedagogové zjistili, že prý cítím hudbu a rodičům doporučili, abych to zkusil v lidové škole umění. Po roce přípravky mi následně byly vybrány housle.

Co pro vás znamená skupina Šajtar?

Je něco jako druhá rodina. K tomu asi není potřeba víc dodávat. Kdybych jí neměl, můj život by byl prázdný. Někdy jsem na ostatní muzikanty na vystoupeních možná až příliš přísný a hrubý, ale já už jiný prostě nebudu. Jinak to neumím.

Zpíváte, hrajete, skládáte i písně?

Neskládám. Kdysi jsem to zkusil, ale vzhledem k tomu, že jsem velmi kritický člověk, tak jsem toho nechal. Pořád se mi to nezdálo dost dobré. Možná je to ale chyba, nevím…

Máte nějaké hudební vzory?

To je těžká otázka. Záleží to na tom, jakým obdobím zrovna procházíme. Začal jsem folklorem, pak jsem pokračoval přes folk, jazz, samozřejmě klasikou, ale i tvrdším rockem a country. V každém z těchto stylů vynikají různé osobnosti. Celý svůj dosavadní život se snažím od každého něco trochu „ukrást“. No a teď to míchám všechno dohromady. Vynikajících muzikantů jsou na světě mraky. Je třeba je poslouchat a přemýšlet nad tím, proč a jak danou skladbu zrovna daný interpret prezentuje.

Jaké jsou vaše hudební ambice?

Ambice? Hrát tak, ať já, kapela i posluchači odcházejí po vystoupení s blaženým pocitem. Co bude dál, ukáže život.

 Co připravujete do budoucna? Kde vás můžeme vidět a slyšet?

Skupina Šajtar letos slaví dvacet let své existence. Chtěl bych využít této možnosti a poděkovat Vladimírovi Herberkovi našemu manažerovi, který kapelu založil a ač není s námi na pódiu vidět, skoro za vším stojí. Mnozí si to neuvědomují, ale drží kapelu pohromadě. Neustále nám dokazuje, že je pořád platný citát básníka Jana Nerudy, který v jedné ze svých básní napsal, „Kdo chvíli stál, již stojí opodál…“ Proto pořád a rádi hrajeme.

A 16. listopadu zveme naše fanoušky do kulturního domu K-Trio v Ostravě–Hrabůvce, kde oslavíme dvacet let kapely. Vystoupí zde snad všichni muzikanti, kteří kdy v Šajtaru hráli. No a to asi bude pak pěkná pařba (smích). Určitě to bude stát za to.

Zdroj: Youtube
Zdroj: Youtube