Dvanáct pozůstatků industriální minulosti je součástí moravskoslezské Techno trasy. Druhý ročník kulturní akce Fajne léto postupně nabídne letní víkendový program na každé z památek a nebudou chybět ani soutěže a vyžití pro celé rodiny.

Národní památky v krajiV Moravskoslezském kraji jsou tři z celkových dvaceti českých Národních kulturních památek zařazených do industriálního dědictví: Dolní oblast Vítkovic (Důl Hlubina a vysoké pece), Důl Michal a unikátní motorový vlak z třicátých let 20. století Slovenská strela, který lze vidět v Muzeu Tatra Kopřivnice.

„Součástí programů budou jak tradiční řemeslné ukázky včetně možnosti si je vyzkoušet, tak třeba na vojenských objektech ukázky bojové techniky. Hudbu obstarají známé kapely a umělci: Pepa Streichl, Ivo Jahelka, Maxim Turbulenc, Fleret. Jsou také připraveny ochutnávky specialit z kuchařky Jak šmakuje Moravskoslezsko," vyjmenovala Petra Chovanioková, ředitelka Agentury pro regionální rozvoj, která akce pomáhá organizovat.

Soutěže i letos

„Samozřejmostí jsou i letos soutěže pro celou Techno trasu a návštěvníci si budou moci koupit i speciální suvenýry," přiblížila ředitelka s tím, že aktivně se do soutěží už vloni zapojovaly mimo prázdniny také školy a letos pro ně kraj připravil další zatraktivnění například ve formě speciálních nástěnných techno map pro každou školu.

Fajne léto obsadí každou z památek vždy o víkendu postupně od 3. srpna do 15. září. První akce jsou v plánu v areálu vodního mlýna Wesselsky v Loučkách u Oder 3. srpna, o den později bude připraven program v Kosárně v Karlovicích ve Slezsku a o týden později na Dole Michal v Michálkovicích a v pivovaru Radegast v Nošovicích.

Zájem veřejnosti stoupá

„Vloni se návštěvnost na objektech v době šesti týdnů, kdy se konaly akce Fajneho léta, pohybovala okolo šesti tisíc lidí, někteří si dopřáli jen kulturní program, platících návštěvníků objektů bylo v té době asi tři a půl tisíce. Zájem veřejnosti o technické atraktivity stoupá," upřesnil náměstek hejtmana Ivan Strachoň s tím, že kraj i letos zajišťuje marketingovou kampaň letní šňůry akcí, na kterou vyčlenil více než 1,5 milionu korun.

„Propagovat trasu budeme nejen v našem kraji, ale kampaň zaměříme i na Olomoucký nebo Zlínský kraj," doplnil náměstek hejtmana. Dodal, že v Moravskoslezském kraji je pozůstatků po těžbě nebo průmyslu hodně a je jasné, že objekty na Techno trase nejsou jedinými v kraji.

„Některé památky ale zatím nemají standardní zázemí pro turisty nebo nejsou přístupné, ač jsou to unikátní objekty," uzavřel Strachoň.

Termíny akcí
3. srpna Vodní mlýn Wesselsky

4. srpna Kosárna v Karlovicích ve Slezsku

10. srpna Důl Michal národní kulturní památka

11. srpna Pivovar Radegast Nošovice

17. srpna Úzkokolejná dráha Třemešná, Osoblaha, Slezské Rudoltice

18. srpna Technické muzeum Tatra

24. srpna Pěchotní srub MO-S5 „Na Trati" u Bohumína

25. srpna Dolní oblast Vítkovice

7. září Landek Park

8. září Areál čs. opevnění Hlučín-Darkovičky

14. září Hasičské muzeum města Ostravy

15. září Vagonářské muzeum ve Studénce