Ta pochází z pera maďarsko-rakouského skladatele György Ligetiho. A právě ve filmu použité orchestrální dílo s názvem Lontano z roku 1967 zahájí koncert Janáčkovy filharmonie už tento čtvrtek v 19 hodin v Domě kultury města Otsravy (DKMO)

Skladba byla použita jako soundtrack nejen k již zmíněnému filmu (1980), ale i k dalšímu snímku - Prokletému ostrovu Martina Scorseseho (2010).

Sólo pro Federika Colliho

Po filmovém úvodu čtvrtečního následuje snad nejpopulárnější klavírní opus vůbec – slavný Čajkovského Koncert pro klavír a orchestr b moll. Existuje v bezpočetném množství nahrávek a je v repertoáru každého významnějšího klavíristy. Do Ostravy jej přijede zahrát Ital Federico Colli, vítěz mozartovské soutěže v Salcburku v roce 2011.

Měl přijet už loni, ale jeho vystoupení se nakonec ze zdravotních důvodů nemohlo uskutečnit. Kromě vystoupení s orchestrem jej v Ostravě o čtyři dny později čeká ještě i recitál 8. dubna rovněž v DKMO, do jehož programu svého oblíbeného Scarlattiho a Bacha.

„Se Scarlattim jsem začal už jako dítě a v dospělosti mu patřilo moje první cédéčko. Pořád se k němu vracím a má pevné místo v mém repertoáru,“ uvedl Federico Colli. Vstupenky na oba koncerty v ceně od 160 korun můžete zakoupit v prodejním místě Janáčkovy filharmonie Janáček pointu (vstupní prostor DKMO vpravo), pobočkách Ostravského informačního servisu nebo online. Více informací o koncertech najdete na webových stránkách www.jfo.cz.