Nejnovější snímek úspěšného režiséra Julia Medema s názvem Ma Ma bude jedním ze dvou desítek španělských a španělsky mluvených filmů, které představí festival La Película, který se vedle dalších měst u nás uskuteční od 1. do 3. března v ostravském Minikině.

„Letošní ročník v sobě spojuje ukázku baskické kinematografie, ještě větší podíl latinskoamerické produkce a zároveň i nové španělské divácké hity, jako je právě Ma Ma nebo Moje velká noc, poslední film Alexe de la Iglesia," popsal program dramaturg festivalu David Čeněk.

Ma Ma je zatím poslední počin jednoho z nejvýraznějších španělských tvůrců současnosti, Julia Medema, který je podepsán například pod úspěšnými filmy Sex a Lucía, Milenci z polárního kruhu nebo Zrzavá veverka. Do hlavní role tentokrát obsadil slavnou Penélope Cruz, které postavu Magdy napsal na míru. Po premiéře na festivalu La Película bude od 18. února snímek k vidění v běžné distribuci v českých a moravských kinech.

Portrét Španělska

„Originální portrét Španělska na jeho cestě k demokracii nabídne snímek Sladké Španělsko (Mi querida España). Představí jej prostřednictvím populární talk-show Jesúse Quintera, ve které se setkávají bizarní existence, výkvět španělské šlechty i vysoce postavení politici a obchodníci nebo významní umělci. Diváci se mohou dále těšit například na snímek Hrdinové zla (Los héroes del mal) nebo na aktuální film režiséra Daniela Guzmána Za nic (A cambio de nada) o chlapci, který si po útěku z domova vytvořil na ulici vlastní rodinu," dodal David Čeněk.

Baskická kinematografie o sobě v posledních letech dává stále více vědět, a nemůže tedy chybět ani v programu festivalu La Película. Do prostředí baskického venkova, kde se střetává moderní svět s tradicemi starobylé kultury, zavede diváky intimní drama Babička (Amama). 

Psychologické drama Loreak neboli Květiny má na svém kontě řadu ocenění i úspěchů na světových filmových festivalech a Španělsko si jej vybralo jako svého zástupce v boji o Oscary. Latinskoamerické kinematografie bude v letošním roce reprezentovat hned několik zajímavých snímků. Festival uvede například první kubánský snímek z žánru science fiction Omega 3 nebo argentinské drama s prvky hororu Vrátili se (Ellos Volvieron).