Předchozí
1 z 13
Další

Zdroj: se svolením Vertical Ent.

Ferrari

Deník / Průvodce rokem 2024Deník / Průvodce rokem 2024Zdroj: DeníkStrhující životní příběh italského automobilového magnáta Enza Ferrariho doputoval na filmové plátno. A od chvíle, kdy se poprvé představil na festivalu v Benátkách, budí zvědavost. Režisér Michael Mann situoval děj do léta 1957, kdy se bývalý automobilový závodník Ferrari ocitá v krizi. Problémy v manželství, smrt syna, bankrot společnosti, jíž věřil. Co dál? Hlavní role ve filmu dostali Adam Driver a Penélope Cruzová. Premiéra je plánována na leden 2024.

Zdroj: Youtube

Zdroj: se svolením Vertical Ent.

Duna: Část druhá

Filmové zpracování kultovní sci-fi je zpět. Odložená premiéra druhého filmu výpravné ságy v režii Denise Villeneuvea zastihne hrdiny mezi Fremeny. Právě k nim se přidal Paul Atreides, neboť mezi nimi žije i jeho láska Chani. Přijímá úděl „vyvoleného“ a chystá pomstu spiklencům, kteří stojí za tragédií jeho rodiny. Nová adaptace legendární knižní série Franka Herberta akcentuje motivy vody, přátelství a odpovědnosti za planetu, jež nám byla svěřena. Na premiéru se můžete těšit v březnu 2024.

Zdroj: Youtube

Zdroj: Česká televize/Jaroslav Fikota

Smysl pro tumor (Česká televize)

Česká televize nasadí od 7. ledna do vysílání nový seriál Smysl pro tumor. Příběh o ambiciózním studentovi medicíny, kterému nemoc zcela změní život, ale zároveň mu umožní najít lásku a vážit si vlastní rodiny, natočila režisérka Tereza Kopáčová. Původní belgická verze Gevoel voor Tumor byla oceněna prestižní cenou Prix Europa pro nejlepší televizní sérii roku 2018. Autorem české adaptace je scenárista Matěj Podzimek.

V klíčových rolích, vedle Filipa Březiny, se představí Tereza Brodská, Jiří Bartoška, Alžběta Malá, Pavel Řezníček či Natálie Řehořová.

Štáb měl pro natáčení seriálu k dispozici autentické prostředí Fakultní nemocnice Hradec Králové. Řadu scén tak filmaři situovali například do prostor urgentní medicíny a laboratoří, gastroenterologického oddělení či do sálů neurochirurgické, hematologické a radiologické kliniky. Každá z osmi epizod končí krátkými rozhovory s mladými lidmi, kteří absolvovali léčbu na onkologii a aktivně se zapojili do pacientského projektu Fuck Cancer.

Zdroj: Youtube

Zdroj: se svolením České televize

To se vysvětlí, soudruzi (Česká televize)

Žijeme ve světě plném záhad. Pro všechny ale existuje vysvětlení. Alespoň na půdě Ústavu paranormálních jevů a v hlavách jeho dvou zaměstnanců: Davida a Vojty. Zkušený autor sérií Zrádci a Rédl Miro Šifra přivádí s režisérem Matějem Chlupáčkem do českých seriálových vod nové přitažlivé téma. Inspiraci našli ve skutečných paranormálních záhadách z 80. let. Hlavní role nemají chybu - Jiří Macháček a Jan Cina. Nový seriál by se měl na obrazovkách objevit na jaře 2024.

Zdroj: Youtube

Zdroj: se svolením Knihy Zlín

Robert Galbraight: Černočerné srdce (Kniha Zlín)

Když do detektivní kanceláře vpadne rozrušená Edie Ledwellová, vyšetřovatelka Robin Ellacottová neví, co si o nečekané návštěvě myslet. Spoluautorku animovaného seriálu Černočerné srdce prý neustále pronásleduje internetový uživatel s přezdívkou Anomie. Robin usoudí, že jí nemůže nijak pomoct, a vše pustí z hlavy.

Za pár týdnů však přijde šok – mladou ženu totiž kdosi zavraždil na hřbitově Highgate, kde se celý seriál odehrává. Robin a Cormoran Strike se pouštějí do pátrání a brzy objeví zcela nové podoby zla…

Pod pseudonymem Robert Galbraight přichází J. K. Rowlingová se šestým případem Cormorana Strika a Robin Ellacottové. Vychází 5. února 2024.

Zdroj: se svolením Grady

Jan Tuček: Auta v Československu 1945-1990 (Grada)

První publikace tohoto druhu u nás připomíná více než 150 modelů automobilů prodávaných a provozovaných v Československu v letech 1945 až 1990. Osobní vozy třiceti různých značek jsou přehledně rozčleněny do tří časových období: 1945–1960, 1961–1975, 1976–1990.

Každé časové pásmo je dále členěno podle původu automobilů: auta tuzemské výroby, auta z Východu a auta ze Západu. U všech vozů jsou uvedeny základní technické údaje a počty prodaných, resp. dovezených kusů, dále pak dobové prodejní ceny v korunách (Kčs) respektive v tuzexových bonech (TK). Jsou to automobily, které prodávala Mototechna, Tuzex a značkové prodejny Škoda.

 Popisy automobilů ilustruje 450 převážně barevných fotografií a kreseb. Kniha vyjde 17. ledna 2024.

Zdroj: se svolením Disney+

Renegátka Nell (Disney+)

Příznivce historických dramat zaujme seriál Renegátka Nell, který natočil na cenu BAFTA nominovaný režisér Ben Taylor (Sexuální výchova) a oceňovaná scenáristka a výkonná producentka Sally Wainwrightová (Gentleman Jack, Šťastné údolí). Seriál vypráví příběh Nell Jacksonové, mladé ženy obviněné z vraždy, která je na útěku se svými sestrami a ve snaze přežít se dá na loupežná přepadení. V hlavní roli se představí Louisa Harlandová (Holky z Derry). Premiéra na platformě Disney+ je plánována na jaro 2024.

Zdroj: Youtube

Zdroj: se svolením SkyShowtime

Méďa (SkyShowtime)

V komediálním seriálovém prequelu k filmům Méďa se píše rok 1993 a Méďa (Seth MacFarlane) má svých 15 minut slávy za sebou. Nyní žije zpátky doma ve Framinghamu ve státě Massachusetts se svým nejlepším kamarádem, šestnáctiletým Johnem Bennettem (Max Burkholder), spolu s Johnovými rodiči, Mattym a Susan (Scott Grimes a Alanna Ubachová) a sestřenicí Blaire (Giorgia Whighamová). Méďa může mít na Johna mizerný vliv, ale koneckonců je to věrný kamarád, který je vždy ochoten jít vstříc přátelství.

Seriál bude k dispozici na platformě SkyShowtime od 22. února (epizody 1-4). Další díly budou dostupné od 11. dubna.

Zdroj: Youtube

Představitel hlavní role Jan Šťastný.Představitel hlavní role Jan Šťastný.Zdroj: Deník/Zbyněk Pecák

Nobelovka (Divadlo Viola)

První novoroční premiéra (a hned světová) je ve Viole na programu 3. února 2024. Nobelovka slibuje brilantní duel argumentů i emocí, který se odehrává v prosinci 1946. Německý chemik Otto Hahn přijíždí do Stockholmu převzít Nobelovu cenu za objev jaderného štěpení, na němž spolupracoval s Lise Meitner, rakouskou fyzičkou židovského původu. Ta jej těsně před ceremoniálem navštíví v hotelovém apartmá… Dva špičkoví vědci, ale jen jedna Nobelova cena.

Aktéry dramatu budou Jan Šťastný, Apolena Veldová a Kateřina Seidlová. Nobelovka je divadelní adaptací stejnojmenného bestselleru známého francouzského autora Cyrila Gélyho, jehož hru Hodina diplomacie Viola už čtyři roky s úspěchem uvádí. 

 Zdroj: se svolením Baletu Národního divadla

Balet Romeo a Julie (Státní opera)

Nejznámější příběh lásky všech dob, velké a nadčasové milostné téma, to je příběh Romea a Julie, který v baletním ztvárnění choreografa a tanečníka Johna Cranka uvede i v příštím roce Balet Národního divadla na jevišti Státní opery. Klasické baletní představení na hudbu Sergeje Prokofjeva postavil Cranko původně pro balet milánské La Scaly, v hlavních rolích se představila slavná Carla Fracci a Mario Pistoni.

Známější a upravenější verzi uvedl Cranko o čtyři roky později pro svůj Stuttgartský balet (1962), kde v hlavní roli zazářila Márcia Haydée spolu s Rayem Barrou. Crankův balet je inscenován v originální kostýmní a scénické výpravě Jürgena Roseho, v detailní rekonstrukci, která je označovaná za svébytný umělecký počin. Představení bude poprvé uvedeno 20. ledna 2024.

Zdroj: Deník/Vladimír Šťastný

Rod Stewart, O2 arena Praha

Sir Rod Stewart přiveze své turné Global Hits do Prahy 3. července 2024 se speciální show v O2 areně. Sám k tomu říká: „Jsem upřímně nadšený, že se vrátím a vystoupím pro své skvělé přátele v Praze, kde vám předvedu své největší hity – a samozřejmě nebude chybět ani spousta napínavých překvapení!“ Rod Stewart je jedním z nejprodávanějších umělců v historii hudebních nahrávek, podle odhadů se po celém světě prodalo 250 milionů jeho desek a singlů. Známé jsou jeho celosvětové hity jako Maggie May, Da Ya Think I'm Sexy, Baby Jane, The First Cut Is The Deepest, Tonight's The Night, You Are In My Heart nebo Forever Young.

Svým charakteristickým hlasem, stylem i jako autor obsáhl snad všechny žánry populární hudby. Získal nespočet nejvyšších ocenění v oboru, mezi nimiž nechybí například dvě uvedení do Rokenrolové síně slávy.

Bruce Dickinson.Bruce DickinsonZdroj: se svolením Masters of Rock

Masters of Rock, Vizovice

Vizovice na Zlínsku čeká příští léto velká sláva. Mezinárodní rock-metalový festival Masters of Rock oslaví své významné jubileum – dvacet let. Do areálu likérky R. Jelínek se v termínu od 11. do 14. července sjedou fanoušci z celého světa, aby si vychutnali vystoupení Bruce Dickinsona, kapel Judas Priest, Avantasia, Accept a mnoha dalších.

Vstupenky jsou již v prodeji, permanentka na čtyři dny stojí 3100 Kč. V prodeji je také letošní novinka – VIP vstupenky k sezení na nově postavených tribunách Platinum, Gold a Silver s řadou dalších benefitů.

Zdroj: se svolením J. Cabálka

Michael Rittstein – Nohy na stole (Museum Kampa)

Po retrospektivních výstavách v Jízdárně Pražského hradu a v českokrumlovském Egon Schiele Art Centru je Michael Rittstein představen v Museu Kampa třetím unikátním výběrem z jeho malířského díla. Tentokrát s důrazem na stěžejní práce ze soukromých sbírek v kombinaci s rozsáhlým souborem obrazů z posledních dvou let. Většina děl si zde odbývá výstavní premiéru, některá z nich se do Čech vrátila po desítkách let ze zahraničních kolekcí. Výstava začala v prosinci a bude k vidění až do 10. března 2024.