Když jste začínal s bigbítem před více než čtyřiceti lety, pomyslel jste si, že ještě dnes budete vystupovat ve vyprodaných halách a vaše písničky se stanou součástí zpěvníků několika generaci?

Možná to bude znít neskromně, ano, počítal jsem s tím (úsměv).

Který z vašich hitů jste složili nejrychleji a který naopak se rodil velmi dlouze?

Se mnou je to jednoduché. Nejsem nějaký velký autor. Skládám písničky tak, abych z toho vyžil, a většinou až tři měsíce poté, co už měly být hotové. Když jsem ve stavu, že by už měly být skladby „venku", tak se u mě otevře okénko a za pět minut mám písničku. Fakt je ale ten, že se to nestává každý den… Buď to tam je, nebo ne. Jsou lidé, kteří sedí hodiny u klavíru a nic nevznikne…

Skupina Elán je spolu už téměř pětatřicet let. Jak se po letech rodí nové věci? A jak často se scházíte se členy kapely mimo zkoušení a turné?

Dobře spolupracujeme, ale vídáváme se pouze na zkouškách a při koncertech. Jeden druhému se do soukromí nepleteme a soukromý život je individuální záležitost každého z nás. Ponorkou rozhodně netrpíme.

Jak vzniklo vaše nejnovější album Živých nás nedostanů. Kdo je autorem většiny skladeb na něm?

Album se ještě natáčí, podílí se na něm celá skupina, ale nejvíce asi Vašo Patejdl, který je velmi pracovitý.

Letos v říjnu vám bude šedesát. Zastavíte se pomyslně v čase a budete bilancovat svůj dosavadní život?

Šedesátka mě obrovsky překvapila. Ale bilancovat není co. Budeme hrát, dokud nás publikum bude chtít, žijeme velmi rychle. Máme pětadvacet platinových desek, takže jsme úspěšní…

JOŽO RÁŽ při rozhovoru pro Deník.

Zázračně jste se vrátil před časem po těžké nehodě na pódium. Jak se u vás změnil žebříček hodnot, jestli se nějak změnil?

Prodělal jsem pět operací, dva měsíce jsem byl v kómatu, dva roky jsem se učil znovu chodit. Myslím si, že žebříček hodnot se u mě nezměnil, ani životní filozofie, akorát jsem přestal spěchat a na schůzky chodím včas, což se mi předtím nikdy nedařilo.

Jak vypadají vaše všední dny, když nekoncertujete?

Jsem mistrem světa v nicnedělání. Nejraději jsem zavřený sám doma ve svém domě. Mám rád pohodu, když si mohu zapálit dobrý doutník a nalít si kvalitní whisky. Samozřejmě že jsem v minulosti také podnikal, ale už se mi nechce dělat nic, hraji v kapele, miluji své publikum a tak je mi dobře.

Během roku pobýváte hodně na Slovensku, ale máte ještě svá oblíbená místa mimo svou vlast?

Nacestoval jsem se už hodně. Byl jsem v Austrálii, USA, na Sibiři, všude. Mám rád Jadran, to je krásné prostředí pro odpočinek.

Vím, že jste slovenský patriot, jak vnímáte současnou situaci na Slovensku?

Tak určitě patriotem jsem. Asi důležitější je ve vlasti zůstat než emigrovat. Mnozí Slováci také říkají, že nejbezpečnější místo na zeměkouli je slovensko-moravské pomezí. Ale pokud jde o současnou situaci na Slovensku, jsem dost pesimistický. Je zde mnoho co zlepšovat a napravovat. Obecně mohu říci, že kapitalismus je největší zloděj, šéf a „odrbávač" nás všech. Osobně mi vyhovuje více socialismus, jenomže… Snad se to podaří změnit našim vnukům.

Jakou hudbu posloucháte během svého volného času?

Neposlouchám žádnou muziku. Pouze jednou za rok si pouštím skupinu, kterou mám velmi rád a která se jmenuje Chicago.

JOŽO RÁŽ při rozhovoru pro Deník. Jsou pravdivé informace o tom, že Elán by měl příští rok skončit?

Něco už bylo médiích. Kdyby bylo po mém, tak bych skončil, protože v nejlepším se končit má. Ale vzhledem k tomu, že si nás publikum stále žádá, tak budeme hrát, dokud nás bude obecenstvo chtít.

Čím si vás uchvátily rychlé stroje, pořád máte rád motorky?

To se těžko vysvětluje. Kdo tomu jednou propadne, je to láska na celý život. Vedle motorek mám rád letadla, jako pilot se cítím skvěle, pilotoval jsem už i Mig 29.

Prý se musíte chránit před některými svými fanynkami?

Ano. Nebezpečná je zvláště jedna, která stojí u mého domu téměř čtyřiadvacet hodin denně. Několikrát mi už nabízela klíče od svého bytu, takže jsem to musel řešit i s pomocí policie.

Kdo vám udělal v poslední době největší radost a co vás naopak popudilo?

Nemohu, to je tajné. (úsměv)

Neuvažoval jste někdy o tom, že byste napsal knižní memoáry?

Bylo by to zajímavé, ale určitě by to nešlo…

Které osobnosti ovlivnily váš život, staly se některé vašim vzorem?

Vzory jsem nikdy neměl. Ale mám rád Freddieho Mercuryho, Alberta Einsteina a také Ghandího a některé další filozofy.

Jak se snášíte se svými kolegy z branže? Scházíte se třeba s Paĺom Hammelom, Marianem Vargou a dalšími?

Nejsem v muzikantské branži moc oblíbený, s nikým se nestýkám, ale Hammela a Vargu uznávám, jsou to výborní hudebníci a občas se vídáváme.