Už předtím se v ní prezentovala v zajímavém projektu Na jedné lodi. Na jednom břehu obrazem Žena měnící se v robotku. Výtvarné umění ji oslovilo už v dětství, kdy tvořila pod vlivem mentorů, svých vzorů a učitelů Karla Žaluda, Věry Špánové Boudníkové, Jiřího Stejskala, Davida Lloyda, Jaroslava Domitera nebo Ladislava Maria Wagnera.

„Rodiče byli s tvůrčí společností umělecky propojeni. Maminka malovala a sochala, otec byl zase hudební a technický génius. No a já jsem jejich mix. Svůj první olej jsem vytvořila pod vedením akademických malířů ve svých čtyřech letech,“ říká temperamentní Rosana.

Provizorní rondel u Penny marketu a OC Breda. 14. března 2023, Opava.
VIDEO: Pozor v Opavě na nejrizikovější křižovatku kraje. Co je tam špatně?

Společným jmenovatelem její tvorby jsou podivná poselství, založená na vlastním pohledu na svět skrze protiklady. Vkládá je do svých děl a zanechává v plátnech. „Když si budeme pořád na něco stěžovat, přijde robot a převezme vládu,“ vysvětluje autorka svou představu.

Její obrazová kolekce nabízí divákům mimo jiné čtyři obrazy světlonošů jako postavy, které představují život a coby správná Ostravanka nezapomíná ve své tvorbě ani na rodné město a jeho symboly. Kromě sci fi námětů ji zaujala též klasika, konkrétně da Vinciho Dáma s hranostajem. Ženu malovala zhruba jedenáct let, aby ji přesně zachytila, ale místo krásného zvířátka jí dala do do rukou hranostaje robotického.

Předseda Regionální agrární komory Ostravsko Vilém Tomíček.
Předseda Regionální agrární komory: Zelená filozofie vítězí nad selským rozumem

Její obrazy upoutávají nejenom náměty, ale též zajímavě zvolenými barvami, které jsou laděné do pestré a současně uklidňující tóniny. „K malování používám vlastní barvy, které si sama vyrábím. Naučil mne to v dětství můj učitel Ladislav Maria Wagner,“ vysvětluje autorka.. Zájemci o prohlídku této výstavy, která za návštěvu rozhodně stojí, budou mít v Galerii Hřivnáč příležitost do 22. dubna.

Rosana de Montfort má na svém kontě řadu významných domácích i zahraničních výstav. Od roku 2003 žila ve Spojeném království a v roce 2012 si s manželem Russellem de Montfort přibrala svůj další domov v Bílovci, kde je už držitelkou Čestného občanství i Ceny města.

Nový byt je pro klienty splněný sen.
Armáda spásy v Opavě představuje své projekty

Mimo svou tvorbu spolupracuje s kurátory zámků a se zastupitelstvy měst na benefičních projektech, její díla jsou žádaným přírůstkem nejen domácích, ale i zahraničních sběratelů. Může se pochlubit Certifikátem Zásluh od zastupitelstva města a kraje San Francisca, čestným uznáním od Baracka Obamy, mezinárodními cenami Velazquez, MAOM v Barceloně a Michelangela v Římě, je dvojnásobnou finalistkou International Contemporary Masters v Santa Barbaře a Circle Art Awards Circle Art Foundation v Paříži.