V programu zaznějí vedle temperamentních cikánských, rumunských a maďarských skladeb také klasické kousky, jako například Chačaturjanův Šavlový tanec či Brahmsův Uherský tanec.

Kde se vzalo u Pavla Šporcla okouzlení romskou hudbou?

„Líbí se mi melodie i harmonie, temperament a obrovská vřelost. Cikánští virtuózové byli vždy skvělí houslisté a já je od malička poslouchal. Sám jsem hrál v dudácké kapele, moje maminka tančila v lidovém souboru, a tak jsem měl od dětství k folkloru velmi blízko. Ale nejvíc mě asi nadchl cimbál. Ještě než jsem se dal dohromady s cikánskou kapelou, hrál jsem často s cimbálkou z Moravy a vždy jsem si to moc užil," svěřuje se charismatický umělec.

Projekt Gipsy Way vznikl před čtřmi roky, kdy Pavla Šporcla slovenská skupina Romano Stilo pozvala na benefiční koncert do Bratislavy, kde se zrodil nápad na společné CD, a následovalo i turné. Se souborem Romano Stilo Šporcl ukončil spolupráci více než před rokem.

Současná kapela Gipsy Way byla sice složena pro toto turné, ale hraje i samostatně.

„Snažím se, aby všechny mé projekty byly originální, a věřím, že i mé koncerty klasické hudby jsou jiné. Vloni jsem odjel turné s projektem Sporcelain, na kterém jsem ukázal svůj pohled na moderní popovou hudbu.

Nyní mi vyšla nová deska Moje houslové legendy, na které jsem nahrál virtuózní skladby slavných českých houslistů minulosti, jako byli Kubelík, Kocian, Ondříček, Drdla a další.

Tento program představím na stejnojmenném podzimním turné a samozřejmě znovu zavítám i do Ostravy," svěřil se Pavel Šporcl před dnešním večerním koncertem v Gongu.