„Sami si lámeme hlavu nad tím, proč je tak populární,“ tvrdí Barbora Filipová se sdružení YMCA a hlavní koordinátorka projektu Ostrava zpívá gospel (OZG). Tato akce pro veřejnost je ve městě první a nejstarší svého druhu; běží už od roku 2013. A zájem letos trhá rekordy ženské alty vyprodány do deseti minut, sopranistkám to trvá patnáct.

„Hned první den jsme uzavřeli registraci,“ pokračuje Filipová s tím, že OZG znamená sedm zkoušek během pěti týdnů a tři závěrečné koncerty. Těch se v prosinci zúčastní 170 zpěváků, od patnáctiletých po sedmdesátileté, vedených sbormistrem Terrym Englishem. OZG je v sobotu 1. (od 18 hodin) a v neděli 2. prosince (v 15 a v 18 hodin) v Gongu v Dolní oblasti Vítkovice.

Komunitního ducha si stejně jako OZG zachovává jen o rok mladší Family Gospel Ostrava (FGO). „Spousta lidí se domnívá, že hudba s náboženským poselstvím musí být nuda. Ale gospel to právě tou svou živelností nabourává. Začínali jsme jako skupina věřících… a ti teď tvoří snad třetinu sboru,“ míní Radim Raszka coby zakladatel tělesa scházejícího se celý rok.

FGO je posledních pět let známý gospelovou školou pro veřejnost vedenou dánskou sbormistryní Sarah Moshage a nově i beneficemi pro handicapované. Ve prospěch dětí s SMA spinální muskulární atrofií zazpívá též v neděli 25. listopadu od 18 hodin v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Pustkovci. A to spolu s Keep Smiling Gospelem Orlová či Patrikem Kedzierským.

„Gospel byl a snad i stále je něco nového, zajímavého. Zjistili jsme to už před osmnácti lety, když jsme autentické americké zpěváky s jejich reverendem přivezli do Ostravy poprvé,“ konstatuje Miroslav Beinhauer ze společnosti Vítkovice Aréna. Její adventní gospelové show v katedrále Božského Spasitele bývají vyprodány. Ta letošní se chystá na pátek 14. prosince.

Ostravanům se od 20 hodin představí nejlepší sbor z Washintgonu D. C. oblasti hlavního města USA říkající si The Soulful Gospel Singers. Soubor vedený tenoristou Justinem Blairem zaplňuje sedm let kostely i sály. Účastníci ostravských gospelů se shodují: Každá akce je jiná a cílí svým způsobem na jiné lidi, ale spojují je živelné rytmy a poselství o nadějí a lásce.

Fotogalerie: Ostrava zpívá gospel v multifunkční aule Gong