V čem vás letos diváci uvidí na Slezskoostravském hradě?

Jednak v obnovené premiéře Komedie omylů v režii Petera Gábora, s níž v Ostravě Letní shakespearovské slavnosti tady před deseti lety začínaly, a jednak v inscenaci Jak se vám líbí, kterou režíroval Michal Lang.

Na ostravském jevišti jste ztvárnil před lety například Romea, Julií se stala Jana Bernášková. Vzpomínáte si ještě na to představení?

Samozřejmě, že vzpomínám velmi rád, jak na Janu, tak na všechny, vždyť to byla moje první velká role v Ostravě.

Jaká je vaše pražská umělecká současnost?

V Praze už jsem se zabydlel, trochu mi to trvalo, ale mám to město velmi rád. Momentálně jsem v angažmá v Divadle na Vinohradech, kde je uměleckým šéfem režisér Juraj Deák, který také působil v Ostravě. Dostal jsem tam řadu hezkých rolí, například ve Feydeauově hře Když ptáčka lapají, Molièrově Škole žen, Smočkově Pikniku, v Čapkově Loupežníkovi, v Shakespearově Romeu a Julii, Shafferově Amadeovi a v řadě dalších. Tímto zvu všechny Ostravany, přijeďte se podívat, hrajeme pěkné divadlo (úsměv na tváři Marka Holého).

Tereza Holaňová
Athény, Miláno, Paříž... Tereza Holaňová je stále na své modelingové pouti

Co televizní příležitosti?

Vloni jsem dotočil Četníky z Luhačovic, kde jsem se objevil v posledních třech dílech v takové negativní postavě, hrál jsem homosexuálního četníka, a letos na podzim by se měl vysílat komediální televizní seriál Trapné padesátky.

V jednom rozhovoru pro Českou televizi jste prohlásil, že postavu četníka jste si zahrál v životě poprvé.

Ano, to je pravda, neboť na jevišti jsem takovou roli nikdy neměl. A právě kvůli této postavě jsem se začal i víc o četnický život i o dobu, ve které se seriál odehrává, zajímat. Hodně jsem si povídal třeba se scenáristou Petrem Bokem a díky němu jsem mnohé pochopil. Moje role asi divákům není úplně sympatická, ale na druhé straně se záporné postavy vždy lépe a snadněji hrají.

A co film?

Zatím nic moc, nevím proč, to se musíte spíše zeptat režisérů či producentů…

Část letošních divadelních prázdnin strávíte také na jevišti, ale pod širým nebem. Budete mít nějakou dovolenou?

Snad nějaká bude, moc času nemám, protože se zabývám ještě i během celého roku dabingem a účinkuji také v rozhlase. Musím říct, že tato práce mě hodně naplňuje a baví.

Marek HolýVystudoval brněnskou konzervatoř. Poté namísto studií na brněnské JAMU odešel do angažmá Národního divadla moravskoslezského. Od roku 2012 je v angažmá pražského Divadla na Vinohradech, když předtím hrál v Divadle Na Fidlovačce. Je držitelem Ceny Thálie 2013 v oboru opereta, muzikál za titulní roli v muzikálu Zorro uváděném v Divadle Hybernia. V televizi ho mohli diváci zhlédnout v pohádkách Sedmero krkavců (1993) a Kočičí princezna (2005). Objevil se i v seriálu České televize Četníci z Luhačovic (2017), kde si zahrál strážmistra Hynka Polívku . Marek Holý je také interpretem audioknihy Pod znakem orla od Simona Scarrowa (Audiotéka, září 2016).