Výrazné herecké osobnosti nabídne Česká televize v první polovině letošního roku na obrazovkách, stejně jako respektované tvůrce a nové formáty na každém ze svých šesti kanálů.
Už nyní se diváci setkávají s Ivanem Trojanem v krimiseriálu Vraždy v kruhu, Terezou Voříškovou v pokračování úspěšného seriálu Znamení koně či Miroslavem Krobotem v detektivní minisérii Jana Hřebejka Případ pro exorcistu.
Jaro v České televizi přinese i patnáct nových dokumentárních sérií a dalších pořadů.
Světová televizní produkce
„Před časem získal v Berlíně film vyrobený Českou televizí, Osmy Jiřího Stracha, Prix Europa. Nejprestižnější evropskou televizní cenu. A přestože jde jen o jednu z mnoha mezinárodních cen, které naše pořady vloni získaly, je velmi hmatatelným signálem toho, že se tvorba České televize dostává pomalu blíže středu světové televizní produkce," říká generální ředitel České televize Petr Dvořák.
„I novinky, které postupně divákům nabídneme v letošním roce, mají takové ambice. Film Jan Hus, režírovaný Jiřím Svobodou, koprodukuje významná stanice ARTE. Trilogie Vraždy v kruhu s Ivanem Trojanem inovativně navazují na tradici psychologických detektivek. Každý z našich nových pořadů v sobě jednoduše nese úsilí o tvůrčí a sebevědomý přístup," dodává Petr Dvořák.
Vraždy v kruhu
Tradice pondělních krimiseriálů na ČT1 už v lednu pokračuje dvanáctidílnou sérií nazvanou Vraždy v kruhu s Ivanem Trojanem, koňské farmy a dostihů Znamení koně, který navazuje na první řadu třináctidílnou sérií.
„I v letošním roce pokračujeme v profilaci jednotlivých kanálů tak, aby byl program České televize jako celek relevantní pro co nejširší publikum. Jednička tedy zůstává rodinným kanálem, televizním prostorem pro ty, kteří vedle zábavy hledají i poznání. I proto zde divákům nabízíme novou, a v Evropě velmi úspěšnou, soutěž Míň je víc, premiérovou řadu Tajemství rodu i další nové formáty, jako jsou Kousek nebe, DoktorKa, Zlatá mládež nebo Děti na tahu," říká ředitel programu Milan Fridrich.
Novinky v umění i dětské tvorbě
Programové novinky si pro své diváky přichystaly rovněž dva nejmladší kanály České televize.
„Na Artu je třeba vypíchnout dokumentární cykly Po stopách československého filmového zázraku, Děti sametu a hudební cyklus Můj pokus o mistrovský opus nebo nový formát hudebního pořadu Kombo. Na Déčku pak novinky, jakými jsou Cestohrátky, cyklus o chovu domácích zvířat Telefon nebo nové Večerníčky, Gorilí pohádky a Žížaláky," přiblížil Milan Fridrich.
Nový osmidílný dokumentární cyklus z dílny ostravského televizního studia
Výpravy za klenoty naší krajiny: Český ráj i BeskydyPoprvé ve čtvrtek večer odvysílala Česká televize na kanálu ČT2 první díl nového osmidílného dokumentární cyklu Klenoty naší krajiny, který se věnuje výjimečným lokalitám v chráněných krajinných oblastech. Průvodcem po místech, která mají přesně daná pravidla pro ochranu přírody a zároveň počítají s působením člověka v krajině, je herec Miroslav Vladyka. Sledovat jej budeme moci do 26. února.
Pořad vznikl v ostravské Tvůrčí producentské skupině Lenky Polákové. Režii měli Petra Všelichová a Marcel Petrov.
„Klenoty naší krajiny představí televizním divákům české chráněné krajinné oblasti jako místa se specifickým způsobem soužití člověka s přírodou. Ne jako skanzeny se zakonzervovaným životním stylem, ale jako živé oblasti a krajinné celky, v nichž se odehrávají zajímavé příběhy a osudy," říká dramaturg Josef Albrecht.
„Miroslav Vladyka, kterého si diváci spojují s cestovatelskou publicistikou, provází v tomto pořadu televizní diváky po pestré a zajímavé mapě chráněných krajinných oblastí, hovoří s lidmi, kteří jednotlivé lokality svým způsobem života spoluvytvářejí," vysvětluje Jolanda Pilařová, tisková mluvčí ostravského studia České televize.
„Při natáčení jsem se setkal s řadou inspirativních lidí, kteří často žijí stranou hlasitého a efektního dění, zato jsou bohatí svou zkušeností a neuvěřitelně silnou vazbou ke svému životnímu prostoru. Spolu s nimi se snažím připomenout některé atraktivní turistické cíle, ale i místa, o nichž mnoho lidí neví," svěřil se Miroslav Vladyka.
Chráněných krajinných oblastí je na českém území celkem pětadvacet a velmi často se jedná o velké územní celky. Zahrnují všechny podoby české krajiny, od nížin přes lužní lesy až po skalní města či vysoká pohoří.