Tento film vznikl ve zdejší společnosti DP Film, producentů Dana Krzywoně a Josefa Urbana, jenž je zároveň jeho scenáristou (v režii Jiřího Chlumského). To byl také důvod k rozhovoru s Josefem Urbanem.

7 dní hříchů je milostný dramatický příběh inspirovaný skutečnými událostmi, které se udály v sedmi poválečných dnech na Šumperku roku 1945. Jak byl přijat váš film na tak prestižním festivalu, jakým bezesporu je ten moskevský?

Ohlas publika byl mimořádný, což nás do jisté míry překvapilo. Už proto, že řada především starších Rusů vnímá, že je u nás v České republice silná generace lidí, která dosud Rusy nemá v oblibě. Souvisí to s rokem 1968. To, že se v našem filmu objevil ruský důstojník jako kladná postava, vzbudilo opravdový zájem. Na tiskové konferenci bylo plno, a to navzdory faktu, že ve stejné době se konala tiskovka s hvězdným Johnnym Deppem.

Byl jsem opravdu mile překvapen. Odpovídali jsme na spoustu otázek, jež se týkaly nejen filmu, ale i historických souvislostí. O den později se konala naše ruská premiéra, a hlediště bylo zaplněné. To se opakovalo i při druhé projekci další den. Diváci si vyslechli úvod k filmu, a potom se promítalo. Závěr byl dojemný. Mnoho diváků, včetně novinářů, se s námi zastavovalo a fotografovalo. A všichni byli velmi milí. Rusové jsou nezakomplexovaní, umějí ocenit úspěch druhých.

Jaký je to pocit být alespoň na chvíli součástí velkého světového filmového fóra?

Na festival řady A se moc českých filmů nedostane. Je fantastické, že se to podařilo právě nám. A jak se pohybovat? S noblesou. Díky filmu jsme dostali pozvání od slavného režiséra Nikity Michalkova do jeho nového filmového studia.

Jak vnímáte atmosféru festivalu a se kterými osobnostmi světového filmu jste se spolu s producentem Danem Krzywoněm setkali?

Celý festival slouží ke vzájemnému setkávání tvůrců a producentů. Vedle Nikity Michalkova jsme přijali pozvání na soukromou recepci od profesora Rustama Ibrahimbekova, oscarového scenáristy a známého dramatika žijícího v Los Angeles. Osobně mě opravdu nejvíce zaujal svými názory právě Rustam.

Atmosféra festivalu odpovídá skutečnosti, že Moskva je v současnosti nejdražším a nejbohatším městem světa. Jako filmař jsem ocenil scénografii a režii závěrečného ceremoniálu, který uvedl jednou z písní z oscarového filmu Unaveni sluncem přímo Nikita Michalkov. Byla to opravdová show, bez trapných vtipů, na pozadí úžasné multiprojekce. Celý ceremoniál byl zakončen světovou premiérou filmu Rasputin v titulní roli s Gérardem Depardieuem.

Kam se nyní vydá váš film 7 dní hříchů?

Snímek 7 dní hříchů bude zanedlouho prezentován na jednom mezinárodním festivalu v Polsku. V říjnu se uskuteční vyhodnocení přehlídky světového hraného válečného filmu ve Waterloo v Belgii, kde jsme se s filmem dostali mezi osm nejlepších snímků. Mimochodem, 7 dní hříchů ocenili na Slovensku, kde jsme dostali hlavní kinematografickou cenu Igric.

Proslýchá se, že prý už chystáte další snímek…

Co připravujeme? Velký projekt, který bude sice historický, ale ne kontroverzní. To je zásadní změna. O čem? The Times Of Paradise, což by se dalo přeložit jako Tenkrát v ráji. Příběh o klukovi, který neprodal svoji svobodu, žil ve skalách i v dobách okupace. Žil, lezl nejtěžší cesty, stal se legendou. Opět na základě skutečné události. Hovořím o Joskovi Smítkovi, legendě Skaláku.