Na knižních pultech se v těchto dnech objevila nejnovější kniha dvojice literátů Miroslav Sehnal a Břetislav Uhlář, nazvaná Hodinu v pekle. Podtitulem knihy je (Ne)veselé obsese, mánie a deprese a ožívají v ní tragikomické postavičky, jejichž osudy jsou předkládány čtenářům se štiplavou dávkou sarkasmu a drsného humoru.

Autoři knihy baví a provokují nejen svými společnými literárními počiny, ale i způsobem, jakým je coby novinky prezentují. Do rolí kmotrů, sudiček, plaček či hrobníků převlékli už mnohé známé osobnosti, jako jsou Marie Rottrová, Jaroslav Wykrent, Zuzana Lapčíková, Pavel Dobeš, Ivo Jahelka, ale i ostravsko- -opavský biskup František Václav Lobkowicz.

V tradičně recesním duchu chystají Sehnal s Uhlářem i prezentaci své novinky Hodinu v pekle. Učiní tak v rámci zahajovacího dne letošního Letního knižního veletrhu na ostravské Černé louce, kde v pátek 15. června od 17 hodin pořádají v pavilonu A (sál České televize Ostrava) interaktivní klubovou kratochvíli. Tradiční křest nahradí popelením s několika více či méně známými umělci.

Rolí popelářů se ujmou bluesman Pepa Streichl spolu s českou pop-country legendou Zdeňkem Mannem a one voice showmanem Patrikem Kee. Pekelnou verbu si v jejich režii zahraje moderátorka Dagmar Misařová z Českého rozhlasu.

Knížka Hodinu v pekle je volným pokračováním titulů Hodinu před svítáním, V hodině svítání, Hodinu pod drnem a Hodinu v nebi. Jednotlivé díly nejsou na sobě závislé, každý má svůj vlastní uzavřený děj, takže si ani při čtení knihy Hodinu v pekle neuvědomíme handicap, že neznáme předchozí části. Některé „hodinové" příběhy byly už s úspěchem přeloženy do polštiny, němčiny i arabštiny, aniž by čtenáře napadlo, že jsou jen výňatkem vícedílné série.