Program zahájí v šest hodin večer české jazzové kvarteto Point of Few, které sklízí úspěch v České republice i v zahraničí. Posluchačům představí hudbu se silnými melodiemi, dynamickými beaty a důrazem na improvizaci. Ke čtveřici umělců se výjimečně připojí také saxofonista Štěpán Flagar, který pochází z Moravskoslezského kraje, ale už několik let žije v Rakousku.

Dále zahraje legenda české jazzové i populární hudby, saxofonista a skladatel Rudolf Březina. „Momentálně vystupuje s Orchestrem Gustava Broma a ve skupině Vlasty Redla, nicméně účinkoval skoro na všech deskách Deža Ursinyho nebo v Ostravském rozhlasovém orchestru. Na evropském turné doprovázel hvězdy jako je Ray Charles, Liza Minnelli nebo Shirley Bassey,“ řekl hudebník a pořadatel Jazz Open Ostrava Boris Urbánek. On osobně na festivalu také vystoupí a se svou skupinou Boris Big Band Combination doprovodí právě Rudolfa Březinu.

Po osmé hodině večer bude podium patřit letošní hlavní hvězdě Philipu Lassiterovi. Do Ostravy přijede se svou šestičlennou skupinou a představí repertoár nového alba Live in Love. Tento americký trumpetista spolupracoval s velkými jmény jako je Beyoncé nebo Prince, pro jehož doprovodnou kapelu New Power Generation psal dechové sekce. Také se podílel na jedenácti albech, která získala ocenění Grammy.

Jazz Open Ostrava se uskuteční po roční přestávce zapříčiněné pandemií koronaviru. „Loni jsme festival připravovali, nicméně přišel virus a zavírání, nedalo se vůbec nic dělat. Termín jsme nejprve přeložili na září, pak na listopad, ale všechno bylo marné a celý ročník jsme nakonec museli odpískat,“ zavzpomínal Urbánek. Pro posunutí tradičního červnového termínu se pořadatelé rozhodli také letos.

Pro návštěvníky budou na místě připraveny stánky s občerstvením od lokálních dodavatelů. „Chceme, aby se posluchači cítili příjemně a užili si krásný večer s naší muzikou. Proto se jim snažíme zajistit dobré jídlo, hodně pití a doufáme, že počasí bude co nejpříznivější,“ doplnil Urbánek.

Čtvrteční program ale podle něj není to jediné, co letošní festival nabídne. Během podzimu by mělo následovat více menších klubových koncertů, které 16. listopadu uzavře jeden větší v ostravské Heligonce. Více informací o celé akci a vystupujících interpretech zájemci naleznou na internetových stránkách www.jazzopen.cz, kde je také možné pořídit vstupenky v předprodeji.

K TÉMATU

Festival Jazz Open Ostrava – čtvrtek 9. září Slezskoostravský hrad účinkující: Point of Few, Rudolf Březina & Boris (Big) Band Combination, Philip Lassiter vstupné v předprodeji: 390 korun vstupné na místě: 490 korun