DENÍK ODPOČÍTÁVÁ

Jedním z organizátorů akce, na které vystoupí například kapela Kryštof, je středoškolský učitel češtiny a dějepisu Jiří Hruška, který se dlouhodobě aktivně zapojuje do dění kolem sebe. Na Facebooku si dal přezdívku vyjadřující jasné poselství – Ostrava vyhraje. „Ostrava na rozdíl od Plzně nabídla lepší projekt a lepší program,“ míní Hruška v rozhovoru pro Deník.

Jak vznikl nápad uspořádat akci, během které se budou očekávat výsledky klání o kulturní titul mezi Ostravou a Plzní?

Někdy v červnu jsme si s přáteli z kultury zašli na pivo – dozvěděli jsme se, že 8. září se rozhodne, kdo získá titul. Zajímali jsme se tedy, co se chystá, a tehdy ještě žádná oslava nebyla plánovaná. Přišlo nám líto, že projekt, který přinesl spoustu zajímavých a užitečných věcí, by neměl velkou tečku na závěr.

Takže jste se rozhodli pustit se do toho sami…

Konzultovali jsme to s týmem Ostrava 2015 a dozvěděli jsme se, že z pověrčivosti nechtějí předem plánovat žádné velké oslavy. Čestmír Kopecký by to nerad zakřikl. Šli jsme tedy do toho sami jako veřejnost, a založili jsme na Facebooku skupinu s názvem I ty přijď 8. září podpořit Ostravu! Mělo to velký ohlas, ale to byl jen počátek.

Co tedy program happeningu na náměstí posunulo dál?

Sami se svými prostředky bychom mohli udělat jen menší akci, tak jsme se nakonec spojili s organizátory prázdninového projektu Léto!!!, a spolu jsme připravili koncerty a další akce, které se v den D uskuteční na Masarykově náměstí.

Jaký bude program?

Začátek je naplánován na 14 hodin, kdy vystoupí Pavel Dobeš, který je spjat s Ostravou. Pak se na pódiu vystřídají další ostravské kapely. Uvádět to budou Tobi a Vladimír, kteří jsou známí z televizního pořadu Sabotáž. Na velkoplošné obrazovce se také budou promítat věci z produkce týmu Ostrava 2015, například film, který vznikl pro porotu, jež o titulu rozhodne.

Na obrazovkách pak budou lidé sledovat i vyhlášení výsledků…

Ano, v 16.15 se telemostem spojíme díky vysílání ČT24 s Prahou a počkáme si v přímém přenosu na vyhlášení výsledků. Pokud Ostrava vyhraje, budeme slavit, když zvítězí Plzeň, věřím, že akce bude pokračovat dál, protože projekt ostravské kandidatury na kulturní titul městu hodně přinesl. Vyvrcholením akce bude koncert kapely Kryštof a Rock‘ n‘ Roll bandu Marcela Woodmana.

Kolik lidí by se podle vašich odhadů mohlo akce zúčastnit?

Iniciativa na Facebooku měla velký ohlas. Vážný zájem zúčastnit se projevily asi tři a půl tisíce lidí, stejný počet o této akci zatím uvažuje. To je slušné číslo. Ukázalo se, že lidé Ostravě a její kultuře věří, ačkoliv je třeba přiznat, že ne každá zdejší akce patří mezi nejvydařenější.

Jak vidíte výsledek klání vy osobně?

Málokdo dokáže odhadnout, jak to nakonec dopadne. Ale chci věřit tomu, že to dostane Ostrava, protože na rozdíl od Plzně nabídla lepší projekt, lepší program, a má specifickou kulturu. Vítězství našeho města by bylo spravedlivé a doufám, že to tak bude. Pokud ne, tak se ale věšet nebudeme. Jsme přece zvyklí, že je tento region v rámci republiky na chvostu zájmu.

Všechny články k ostravské kandidatuře ČTĚTE ZDE!