Co čeká návštěvníka výstavy?

Veřejnost si bude moci prohlédnout 81 obřích smaltovaných děl umělců, kteří se zúčastnili letošního sympozia, které vznikly v průběhu posledního květnového týdne za branou smaltovny společnosti Vítkovice Power Enginnering. Ojedinělá výtvarná díla Eriky Bornové, Tomáše Císařovského, Andreje Dúbravského, Viktora Freša Jakuba Janovského, Ireny Jůzové, Patrika Hábla, Magdaleny Jetelové, Marty Kolářové, Martina Kuriše, Lukáše Mifka, Pavla Šmída a dalších autorů mají délku až tři metry, jsou těžká až sto kilogramů a vypálena byla v peci při teplotě vyšší než 800 stupňů Celsia. Také letos jsme na sympoziu přivítali zkušené tvůrce, jejichž věhlas sahá daleko za hranice naší země, stejně jako mladé nadějné umělce. Vznikla překrásná a originální díla, ve kterých jsou patrné stopy každodenní tvorby od sochařství, fotografie, figurální malby nebo ilustrátorství.

Přijedou všichni autoři na dnešní vernisáž?

Vzhledem k tomu, že mnozí z nich mají další tvůrčí závazky, tak by se jich měla objevit na vernisáži zhruba necelá polovina, ale necháme se překvapit, třeba jich bude více…

Co vám osobně přináší zkušenost se smalty v osobě kurátorky?

Určitě je to vzrušení (smích na tváři Ivany Štenclové). Sympozium obohacuje už tím, že se potkáte se zajímavými lidmi. Můžete s nimi trávit čas a pozorovat je při práci nebo být u toho, jak tvoří, což se nenaskytne každému. Ale je to práce od koncepce, výběru autorů, samotného sympozia, vytvoření katalogu a perlou na závěr je poté tato výstava.

Jste nejenom kurátorkou, ale také umělkyní, která si už vyzkoušela pracovat se smaltem…

Určitě mě tato technologie zaujala, bavilo mě to. Určitě je to úžasné, vyzkoušet si se smaltem pracovat, ale myslím, že je také nutné, umožnit dalším tvůrcům, aby si to také vyzkoušeli. Navíc o sympozium je každoročně velký zájem, takže nemám pocit, že bych každý rok měla právě já v tomto směru nějak exhibovat a tvořit. Ale jsem ráda, že si mohu vyzkoušet i práci kurátorky, což je také velmi cenná zkušenost.

A jaké vize máte do budoucna coby kurátorka sympozia?

Mám dojem, že i kurátor by se měl u takové akce vystřídat, protože každý, ať chce či nikoliv, podvědomě preferuje určité umělce, kteří jsou mu blízcí. A tak je dobře, když i kurátor vystřídán.