Pohodové odpoledne na Masarykově náměstí, kde se kvůli pestrému programu od druhé hodiny odpolední scházely stovky lidí, se ve zlomku vteřiny změnilo v místo zahalené smutkem. Měsíce příprav celé kandidatury, mnoho kulturních akcí, nadšení lidí a investované miliony jako by rázem přišly vniveč.

Ostrava svůj boj proti Plzni o titul Evropské hlavní město kultury 2015 ve středu odpoledne prohrála. Jedenáct komisařů (dva zahraniční porotci chyběli – pozn. redakce) rozhodlo ve prospěch západočeské metropole v poměru 6:5. Ostravané na náměstí místo jásotu sklopili smutně hlavy, stejně jako Daniel s černou tváří zobrazený v logu projektu Ostrava 2015.

„Nevím, co říct. Rozhodovala komise, vybrala podle svého svědomí, k tomu se nedá nic dodat. Mrzí mě to,“ řekl Deníku skleslým hlasem krátce po vyhlášení výsledků ostravský primátor Petr Kajnar. „Budu se snažit, aby se zrealizovaly projekty jako Černá louka, i když to půjde bez kulturního titulu pomaleji,“ dodal.

Verdikt poroty byl těžkou ranou i pro tým Ostrava 2015 kolem Čestmíra Kopeckého, který pil stejně jako primátor kalich hořkosti přímo v Praze v budově ministerstva kultury. „Budu upřímná, stejně jako je upřímná Ostrava: jsme nešťastní,“ vyjádřila se v přenosu ČT24 Kateřina Ondřejková z týmu Ostrava 2015.

Na náměstí promluvil po verdiktu k lidem z pódia náměstek primátora Dalibor Madej. „Nebudu nic zastírat, cítím obrovské zklamání. My si tu kulturu ale stejně uděláme, tak jak ji chceme,“ konstatoval Madej. Jeho stranický kolega Lukáš Ženatý doplnil: „Není to veselá zpráva pro Ostravu, ale ani žádná tragédie. My Ostraváci víme, kdo je hlavním městem kultury, a to nejen v roce 2015.“

Několik chvil poté, co dozněla šokující zpráva přenášená na náměstí přes velkoplošnou obrazovku, také Ostravané začali zvedat skleslé hlavy a začali vyjadřovat naději, že zdejší kultura půjde dál svým osobitým životem, nehledě na to, co si o ní myslí v Praze a nejbližším okolí.

Mínění všech dobře vystihla například Zlata Holušová, ředitelka festivalu Colours of Ostrava. „Je fakt, že si Ostrava vždy šla svou cestou – a tak půjde i dál. Slibuji, že příští, jubilejní desátý ročník Colours bude tak velkolepý, že takovou akci Plzeň nikdy mít nebude. My se nedáme a budeme pracovat dál tak, jak jsme tady zvyklí,“ uvedla Holušová.

Složení komise nehrálo Ostravě do karet

Výběrová komise oproti prvnímu kolu prošla změnami. Tři její členové – Mary McCarthy (Irsko), Mary Michailidou (Řecko) a Jyrki Myllyvirta (Finsko) – měli být nahrazeni novými komisaři. Dostavil se ale pouze Constantin Chiriac z Rumunska. Další dva zahraniční komisaři, Elisabeth Vitouch (Rakousko) a Erna Hennicot Schoepges (Lucembursko), se z výběrového řízení omluvili. Komisi tak tvořilo pouze jedenáct členů – pět zahraničních a šest z České republiky. Hlasování skončilo 6:5 ve prospěch Plzně…
>> REAKCE NA VERDIKT KOMISE


* Renáta Huserová, ředitelka Komorní scény Aréna:

Plány a aktivity, které byly představeny v rámci projektu Evropské hlavní město kultury 2015, jsou natolik zajímavé a přínosné pro obyvatele našeho města, že určitě stojí za to je realizovat. Věřím, že politická reprezentace našeho města vytvořenou strategii a koncepci kultury bude i nadále prosazovat, podporovat a realizovat i přesto, že jsme nedosáhli na vítězství. Důležité je, že víme, co chceme, pak už je jenom otázkou času, kdy toho dosáhneme.

Pro Komorní scénu Aréna se nic zásadního nemění. Budeme dělat to co doposud. Budeme dál dělat zajímavé divadlo pro obyvatele našeho města.


* Gabriela Říhánková, tisková mluvčí Národního divadla moravskoslezského:

Fakt, že titul Evropské hlavní město kultury pro rok 2015 získala Plzeň, vnímáme jako nespravedlnost. Navzdory rozhodnutí komise jsme přesvědčeni, že Ostrava má výjimečný kulturní potenciál, který se bude nadále výrazně rozvíjet. Národní divadlo moravskoslezské bude jako partner týmu Ostrava 2015 v linii projektů Evropského hlavního města kultury pokračovat, a věříme, že tím potvrdí vysokou kvalitu divadelního – a potažmo kulturního – zázemí v našem městě.
>> POZNÁMKA TOMÁŠE ŠIŘINY

Ostrava dostala facku od života

Plzeň, město, o němž se tvrdí, že vlastní kulturu skoro snad ani nemá, drží od středečního odpoledne titul Evropské hlavní město kultury pro rok 2015. Porazila ve finále Ostravu a slova o tom, že to bylo těsné, jsou jen nedůležité kecy. Plzni se asi v této chvíli hodí blahopřát, komisaře přesvědčila o tom, že má lepší projekt, a zbytek je taky jenom plané tlachání. Za týden to asi bude každému v našem kraji jedno.

Co ale středeční verdikt znamená pro Ostravu? Jako Ostravák, který je celý život hrdý na toto úžasné město, nabízím pár jednoduchých odpovědí. My v Ostravě a v celém kraji jsme se nikdy nemohli ani na chvilku spolehnout na lidi v české kotlině. Vždycky platilo a ve středu se potvrdilo, že blízkost Praze je nepřekonatelnou výhodou. Na ty perfektní kulturní akce, které určitě Plzeň v rámci titulu nachystá, se přijede podívat víc důležitých lidí z Prahy, víc pražských umělců asi dostane melouch v nedalekém městě s pivní tradicí.

Do středečního odpoledne jsme možná naletěli dojmu, že je na světě správný pořádek, což by v našich očích znamenalo uznání pro ostravskou kulturu. Kulturu, která to nikdy neměla jednoduché, protože Ostrava vždycky v minulosti byla hlavně na práci, na tu černou a vyčerpávající. Správný pořádek ale na světě asi ještě úplně není…

Ani nespravedlnost, kterou nyní možná mnozí obyvatelé kraje pod Beskydami a Jeseníky cítí, však naštěstí nikoho na zem nesrazí. Mindráky vůči větším a z pohledu klasických kritérií krásnějším městům Ostrava netrpí. Je to město a kraj lidí s velkým srdcem, kterým sice středa sebevědomí moc nepřidala, ale kteří se umí otřepat a už na druhý den se na svět budou dívat zase zpříma. Ostravu nic nezlomí!!!
Všechny články k ostravské kandidatuře ČTĚTE ZDE!