Možná si ostravský spisovatel Jan Padych (připomeňme např. jeho knihy Nesmrtelný – Z pravěkých ság, Čas vlků, Prastará tajemství – Příběh Býčí skály, Odkaz pravěkých žen) připadá jako osamělý poutník pravěkem v oblasti literatury. Pravda, některými zralými čtenáři je přezdíván Eduardem Štorchem. Ale ruku na srdce, koho dnes z mladých, opájených se „mobilním šílenstvím“, zajímá dávná doba, kdy všechny tyto vymoženosti nebyly.

A přesto si Jan Padych tu doslova mravenčí práci dal a dlouhá léta zasvětil nelehkému bádání, aby čtenářům trochu naznačil, jak si počínali v životě jejich dávní předkové. Jistěže v jeho případě jde především o autorskou stylizaci, avšak povětšinou podloženou o seriózní názory odborníků na danou problematiku.

Medaile za celoživotní dílo

A jeho práce rozhodně nebyla marná. Jan Padych byl z v těchto dnech poctěn čestnou medailí spisovatele Otakara Bystřiny, který před sto lety zastával funkci předsedy Kruhu moravských spisovatelů.

Knihy začínající ostravské spisovatelky Vlaďky Sacké, 26. října 2023.
Od ženského románu ke sci-fi a fantasy. Vlaďka Sacká je novou autorkou z Ostravy

„Medaili jsem obdržel z rukou tajemníka Zájmového sdružení právnických osob Slavkovské bojiště – Austerlitz pana Jana Kuxe jako uznání mé celoživotní literární tvorby, věnované Moravě. Pokud vím, tak tuto medailí získal před dvěma roky kolega Richard Sobotka z Obce spisovatelů ČR, působící na Valašsku,“ svěřil se Deníku oceněný autor.

Sex pravěkých žen

O tom, že studium pravěku může být někdy hodně zajímavé, se Jan Padych přesvědčil například při psaní knihy Odkaz pravěkých žen. Ve stručném a neotřelém popisu jednotlivých pravěkých období, od konce doby kamenné do začátku doby železné, autor sleduje rozdílnost a vzájemné vztahy dvou světů, které představovaly na jedné straně ženy a na straně druhé muži. Samozřejmě, že se zde píše také o sexuálním životě té doby.

Robin Ferro při focení pro Deník v Divadle Mír, 27. října 2023, Ostrava.
Z Tygra v ostravském Míru Židem ve Zlaté labuti. Užívám si to, říká Robin Ferro

„Prakticky se jednalo o urputný zápas, velké drama. A jak tento vzájemně napjatý vztah obou světů probíhal, vidíme především na tom, jak v době neolitických zemědělců narostl vliv ženských božstev. Je třeba úžasné sledovat, jak se z těchto původně dobrých ženských božstev, dárkyní života a nositelek obecného blaha a prosperity, postupně stávaly temné síly. Tentýž osud potkával i kněžky těchto bohyní… To jsou někdy doslova až horory,“ neubrání se ve svém vyprávění emocím jinak velmi klidný spisovatel.

Odborné konzultace

„Třeba na době železné u nás mě fascinuje, jak byla svým kultem militantních jezdců a zálibou v hodování podobná antickému prostředí homérských eposů,“ rozjímá skromný autor. K psaní vždy přistupoval a přistupuje s velkou pokorou, zvláště když musel prostudovat mnoho starověkých dějin a dobových reálií.

Výtvarník a grafik Jiří Neuwirt.
Člověk by se měl umět zasmát i sám sobě, říká ostravský grafik Jiří Neuwirt

„Měl jsem ohromné štěstí na své skvělé konzultanty a odborníky - historiky a etnografy Jiřího Pavelčíka či Martina Golce, kteří mi poskytli cenné informace a vědecké poznatky o moravském pravěku,“ uzavírá naše setkání Jan Padych.

Rodák z Jeseníku si splnil životní sen, který měl už jako devítiletý kluk: napsat knihy o pravěku. Letos devětašedesátiletý literát a badatel rozhodně ještě se psaním nekončí. A když už cítí, že je pravěku hodně, píše také povídky a knihy ze současnosti. Za všechny připomeňme jeho „pojišťovácký“ román Bouře ve sklenici piva, který dostal před časem podobu televizního filmu.