„Nemůžeme se dočkat, až orchestr opět uslyšíme v prvotřídních akustických podmínkách. Naposledy jsme tu příležitost měli v březnu v Katovicích v sále NOSPRu,“ řekl ředitel JFO Jan Žemla s odkazem na nedávný koncert v téměř vyprodaném sídle Národního orchestru Polského rozhlasu a zároveň s odkazem na ne zcela odpovídající zázemí v Domě kultury města Ostravy, natož s odkazem na stávající provizorium v době uzavření kulturáku.

JFO od 26. dubna do 10. května odehraje spolu s českými i místními sólisty celkem devět koncertů. Nejdůležitější zastávkou bude prestižní Gargan Music Festival v Kanazavě, kde bude Janáčkova filharmonie Ostrava na pozvání organizátorů jako jediné české hudební těleso reprezentovat evropskou hudbu. Během tří dnů zde vystoupí hned šestkrát.

Jak dobře je znáte? A všechny? Toto jsou miliardáři z Moravskoslezského kraje

Pak se orchestr včetně předních českých sólistů vydá v rámci výjimečného turné do dalších tří japonských měst. JFO si přes absenci adekvátního zázemí, jak pro zkoušky, tak pro koncerty, udržuje svou vysoce nastavenou laťku a pověst jednoho z předních orchestrů ve střední Evropě. Ze zkušebních prostor pavilonu na Černé louce, kde našel orchestr velmi provizorní zázemí, pravidelně míří koncertovat do špičkových sálů po celém světě.

Na turné po Japonsku vyrazí 80 hudebníků Janáčkovy filharmonie, jejich doprovod a čeští i zahraniční hosté. „Při dosavadní absenci kvalitního sálu je pro nás příležitost koncertovat v nejlepších sálech v Evropě i ve světě velmi žádoucí. Kvalitní akustické podmínky mají přímý vliv na samotnou interpretaci skladeb a výkon orchestru,“ doplnil Jan Žemla.

Pobočka pošty na Náměstí SNP, oficiálně vedena na adrese Rodimcevova 26, která měla být zrušena, zřejmě zůstane zachována.
Jak to bude s poštami v Ostravě? Na Jihu je jasno, nakonec zůstanou tři

Program koncertů zahraničního turné se bude skládat především z děl českých autorů. „Repertoár vychází z programu Gargan Music Festivalu, jehož tématem je letos hudba střední Evropy, a tak pochopitelně hrajeme nejznámější skladby Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany, Josefa Suka a Leoše Janáčka. Nevynecháme však ani díla Zoltána Kodályho nebo Ference Liszta,“ vysvětlil manažer orchestru JFO Ondřej Daněk.