Trojhalí. Ilustrační foto.

„Necháme se překvapit, jak to bude vypadat, jak to tam bude hrát, jak se tam budou lidé cítit, protože ten koncert v roce 2006 byl neuvěřitelný. Bylo hrozné horko, šíleně prachu, lidé tam stáli a museli mít vůli to vydržet, ale teď to bude takové hezké," říká v exkluzivním rozhovoru pro Deník Jarek Nohavica.

Po osmi letech se vracíte koncertně do Trojhalí. Jaký máte z tohoto návratu pocit?

Já jsem hlavně hrozně rád, že Trojhalí bylo zachráněno, to je to důležité. Vzpomínám si dodnes na to, co jsem prožíval, když jsem tam dělal koncert v roce 2006 byl jsem unesen tím prostorem, tou stavbou a říkal jsem si, že kdyby se tohle podařilo zachránit, tak by to pro Ostravu bylo moc dobře.

Líbí se vám, jakým způsobem je rekonstruované Trojhalí vyřešeno? Že v něm vznikl zastřešený veřejný prostor?

Ano, veřejný prostor je dobré pojmenování. Veřejné prostory jsou dnes obsazeny prodejci, firmami, ale tady zůstal prostor pro lidi, pro jejich aktivitu, volnost. Jedna část Trojhalí je udělaná jako hala pro sport, druhá část ožije způsobem, jaký si lidé sami vyberou. Líbí se mi, že je to víceúčelové, že není dopředu dáno, čím se to musí zabývat. Jsem rád, že se z toho udělalo náměstí, protože náměstí je vždy místo, kde se lidé setkávají, a to je důležité.

Za touto přestavbou stojí architekt Josef Pleskot, který je podepsán také pod mnoha stavbami, které proměnily Dolní Vítkovice tak, že do nich proudí statisíce návštěvníků…

Pan Josef Pleskot patří mezi nejlepší architekty Evropy, patří mezi špičku a my máme velké štěstí, že se setkal s Ostravou, a že se Ostrava setkala s ním. Došlo tady k propojení, které je pro naše město prospěšné. Znám Josefa Pleskota dobře, takže vím i od něj, že je navíc sám nadšen tou možností podílet se v Ostravě na mnoha projektech.

Snímek z koncertu Jarka Nohavici v roce 2006, kdy v Trojhalí vystupoval naposledy.

Vy jste svým koncertem v roce 2012 otevíral dolnovítkovickou aulu Gong, kterou architekt Pleskot také navrhl, teď svým koncertem otevíráte „jeho" Trojhalí. Letos v září se bude otevírat Velký Svět techniky postavený rovněž podle jeho projektu. Takže bude brzy další koncert?

Trošku se mi z toho stala povinnost. Když jsme se potkali naposledy, tak mi Josef Pleskot opět připomněl slib, že budu otevírat vše, co tady postaví. Tak jsem se zhrozil, protože on je velmi talentovaný a také pracovitý. (smích)

Takže to je dokonce váš slib jemu, že vše s jeho rukopisem otevřete?

U mě všechno začíná jako půvabná náhodná setkání, ve kterých musí být nějaká magie. S bývalým ředitelem Národního divadla moravskoslezského Luďkem Golatem jsem se třeba před lety dohodl na tom, že přeložím Mozartovu operu. Komu se poštěstí dělat česky Mozarta, to je velká událost, tak si asi každý řekne, že jsme se sešli v kavárně Slavia na břehu řeky Vltavy a tam to probírali. Ale to není pravda. Setkali jsme se mezi regály s konzervami a okurkami v hypermarketu a Luděk Golat mi řekl nechceš si přeložit Cosi fan tutte? A já mu říkám, že jo, že to udělám. A otočil jsem vozík a jeli jsme každý po svém. Chci tím říci, že tak podobně civilně začalo setkání s panem architektem Pleskotem. Já jsem jel ve vlaku a šel si pro kávu. Potkali jsme se ve vagonu, podali jsme si ruku a on mi řekl, co v Ostravě chystá. A já jsem reagoval, že jsem tím nadšen. Tak on se mě ptal, jestli bych mu tam nezahrál, když to dodělá. A já jsem si říkal, v té velké euforiii, že velké stavby vznikají roky, tak jsem mu na to kývl. No a ono to jde tady tak rychle, že už teď otevírám další objekt a v září se otevírá Velký Svět velké techniky. A to není konec jeho aktivit, jak ho znám.

Trojhalí - poslední úpravy před otevřením.

Koncert v Trojhalí je sice zdarma, přesto se ale na něj kvůli kapacitě objektu vydávaly vstupenky, které si lidé bleskově rozebrali…

Já mám pocit, že je to přirozené a normální, že Ostravané ví, kde jsou dobré věci, pídí se po dobrých věcech. Takže mě to až tak moc nepřekvapilo, ta rychlost. Tady to prostě funguje všechno hned. Až bude hrát Baník proti Barceloně semifinále Ligy mistrů, tak to bude za 12 minut vyprodané.

Lístků bylo zhruba pět tisíc, zájemců o váš koncert je ale mnohem více. Chystáte nějaká další vystoupení v nejbližší době?

Já mám tu výhodu, že už si pořádám všechny koncerty sám. Tak jsem si říkal, že asi tři koncerty udělám v prosinci. Jeden zřejmě bude opět v Gongu, protože je to tam fajn, lidem se tam dobře sedí a poslouchá, mně se tam dobře hraje. Uvažujeme i o vysokoškolské aule, divadle, uvidíme, co nakonec vymyslíme. Teď v Trojhalí musím teprve zkusit, jak to tam bude znít, jak to tam bude se stavbou pódia. Ono to totiž není jednoduché, je tam spoustu faktorů, které se musí ozkoušet. Já si myslím, že každé místo má své kouzlo, takže možná bude příležitost k tomu se vrátit i do Trojhalí.

Na co se mohou těšit lidé, kteří mají vstupenky dovnitř nebo budou sledovat váš koncert na projekci venku před Trojhalím?

Tohle není jen můj koncert, to je otevírání Trojhalí a já jsem to pojal trošku jako happening. Nebudu tedy vystupovat sám, za zády budu mít dechovku, kterou jsme sestavili k této příležitosti a nazvali jsme ji Karolinka. Zhruba z hodinového koncertu zahrají kluci z dechovky třetinu, já s nimi zahraji asi sedm osm písniček a pak přidám své písničky, které jsem vybíral a jsou o Ostravě nebo mají něco společného s Ostravou.

Snad můžeme prozradit, že koncertní pódium má být umístěno v Trojhalí velmi zajímavě…

Sám jsem na to zvědav. Lidé budou do haly přicházet z pasáže a vstupovat budou pod pódiem. Architektu Pleskotovi se to hrozně líbilo, byl tím nápadem nadšen. Necháme se překvapit, jak to bude vypadat, jak to tam bude hrát, jak se tam budou lidé cítit, protože ten koncert v roce 2006 byl neuvěřitelný. Bylo hrozné horko, šíleně prachu, lidé tam stáli a museli mít vůli to vydržet, ale teď to bude takové hezké. Je to takový industriální gotický chrám.

Vaše koncertní plány jsme si nastínili, ale co nějaká další deska?

Nic se nemění písničky skládám, zkoušíme je na koncertech a pak po čase, když si řeknu, že už je z čeho vybírat, udělám desku. Už jsem o tom začal mluvit i s Robertem Kusmierskim, jak desku uděláme. Domnívám se, že na přelomu roku začnu něco vymýšlet.

Do Vánoc se jí tedy nedočkáme?

Já vydávám desky většinou v lednu. Všichni se vrhají na vánoční trh, ale tam toho je strašně moc a v lednu pak není co kupovat. A tak přicházím já a vydávám desky. Takže to vyjde spíše začátkem příštího roku. Pár písniček jsem teď složil, jsou dobré, ale ono je důležité je ještě odzkoušet.

Jsme na začátku léta, chystáte se i na nějaký festival?

Ne, já na festivaly nechodím, podle mě jsou to velké chaotické akce. Nejdu ani na Colours of Ostrava, protože mám vnučky a ony potřebují v té době hlídat. Takže mladí budou na festivalu a my doma pohlídáme tři dny vnučky, se kterými si už zpíváme to je můj Colours of Ostrava!

Takže vzorný dědeček..

Hlídám je rád a velmi často. Čtenáři Deníku, kteří jsou v podobném věku jako já, určitě vědí, že vnoučata jsou super v tom, že si s nimi užijete, a až začnou zlobit, tak je vrátíte rodičům, kdežto jako otec nebo matka to udělat nemůžete. (smích)

Trojhalí. Ilustrační foto.