Deník sleduje ukrajinsko-ruský konflikt také z pohledu Moravskoslezského kraje - ZDE.

Bílovecké gymnázium se rozhodlo poskytnout dočasný azyl sedmi desítkám ukrajinských uprchlíků. Jsou mezi nimi i děti předškolního věku. Právě pro ně by škola ráda vybudovala a vybavila neformální vzdělávací místnost, aby jejich rodiče měli možnost nastoupit do zaměstnání a nemuseli být závislí na sociálních dávkách.

Pomoci s tím by jim mohl výtěžek z koncertu Jaromíra Nohavici, který se uskuteční ve čtvrtek 5. května v 18 hodin v kulturním domě v Bílovci. Po jeho skončení se uskuteční dražba obrazu se zpěvákovým portétem, jehož autorem je bílovecký malíř Stanislav Lubojacký.

close Portrét Jarka Nohavici Stanislava Lubojackého. info Zdroj: Gymnázium Bílovec zoom_in Portrét Jarka Nohavici Stanislava Lubojackého. „Jsem přesvědčen, že nestačí udělat jen první krok a nabídnout rodinám prchajícím z Ukrajiny střechu nad hlavou. Naši podporu by měly vnímat neustále. Proto hledáme nejrůznější cesty, jak pomoci nejen ,našim' uprchlíkům, ale jak upozornit i na osudy všech, kteří před válkou na Ukrajině utíkají. Proto jsme se rozhodli uspořádat benefiční koncert. Jsem rád, že Jaromír Nohavica, kterého jsme oslovili, neváhal a nabídl nám jeden z mála svých volných termínů,“ konstatuje ředitel gymnázia Pavel Mrva, jehož těší, že právě díky iniciativě školy se známý písničkář v Bílovci objeví po třech desítkách let.

Koncert Jaromíra Nohavici v KD Poklad, březen 2022:

Jaromír Nohavica v Pokladu. | Video: Deník/Tomáš Januszek

„Ve prospěch ukrajinských rodin nepoputuje jen zisk z koncertu, ale také výtěžek z dražby obrazu, který se stal předlohou plakátu i designu vstupenek na zmíněný koncert. Autorem díla je akademický malíř Stanislav Lubojacký, jehož život i tvorba jsou úzce spojeny s naším městem. Olejomalbu o rozměrech přibližně 50 x 40 cm, jejíž podobu v průběhu prací konzultoval i s Jaromírem Nohavicou, Stanislav Lubojacký vytvořil na základě našeho oslovení a bez nároku na honorář,“ sdělil Pavel Mrva s tím, že zájemci se budou moci do aukce přihlásit přímo v den konání koncertu přímo v kulturním domě. Dražba obrazu se uskuteční bezprostředně po ukončení vystoupení.

Gymnázium Mikuláše Koperníka v Bílovci hradí pronájem kulturního domu, který je v majetku města, i veškeré další náklady spojené s organizací a zajištěním benefičního koncertu ze svých prostředků.

V současné době je v domově mládeže bíloveckého gymnázia ubytováno 70 válečných uprchlíků, z toho je více než polovina dětí.
Vstupenky na koncert budou v prodeji ve vestibulu Gymnázia Mikuláše Koperníka v Bílovci ve dnech 21. a 28. dubna od 15 do 17 hodin.

Cena vstupenky je 700 korun. Během koncertu bude rovněž možné přispět do sbírky ve prospěch obyvatel Ukrajiny, kteří v areálu školy našli útočiště.