Koncert písničkáře Jaromíra Nohavici měl ve sportovní hale na Lazcích proběhnout původně už v květnu 2020. Kvůli covidovým opatřením však byl termín akce několikrát přesouván, naposledy na 12. května letošního roku.

Nyní se Univerzita Palackého rozhodla, že prostory pro tuto akci pořádající agentuře nepronajme.

„Důvodem tohoto kroku je zejména ochrana hodnot, které univerzita ctí a ctít musí v souvislosti s tragédií na Ukrajině, a také postoje pana Nohavici, s nimiž se jako instituce neztotožňujeme. Univerzita se jednoznačně vymezila proti válce na Ukrajině i proti jednání prezidenta Ruské federace, pořádání této akce v našich prostorách je tedy z morálního hlediska nepřípustné. Věříme, že organizátoři koncertu i veřejnost naše důvody pochopí,“ sdělil mluvčí Univerzity Palackého Egon Havrlant s tím, že vedení univerzity v současné době jedná s pořádající agenturou o důvodech, které pronájmu sportovní haly brání.

Vyprodáno už dva roky

Podle Jiřího Uhlíře z pořadatelské agentury Angle Promotion je koncert vyprodaný už od jara 2020.

„Prodalo se asi dva tisíce vstupenek. Je nám moc líto, jak to se sportovní halou dopadlo. Aktuálně hledáme společně s vedením univerzity řešení celé situace a doufáme, že se podaří najít nějaký kompromis. Smlouva byla podepsaná už před dvěma roky, lidé si koupili vstupenky a na koncert se celou tu dobu těší. Jednáme teď také s produkcí pana Jaromíra Nohavici, který na březen chystá benefiční koncerty pro Ukrajinu. Také olomoucký koncert měl být částečně benefiční,“ sdělil Jiří Uhlíř s tím, že lidé se nemusejí obávat, že by přišli o peníze za vstupenky.

„Pokud bychom nakonec museli koncert zrušit, tak bychom samozřejmě všem vrátili plnou částku za vstupné. O dalším vývoji situace a výsledcích jednání budeme veřejnost informovat na našich webových stránkách,“ ujistil za pořadatele Jiří Uhlíř.

Benefice pro Ukrajinu i zrušené koncerty

Písničkář Jaromír Nohavice převzal začátkem listopadu 2018 přímo v Kremlu a z rukou ruského prezidenta Vladimira Putina u příležitosti Dne národní jednoty Puškinovu medaili. Ta je udělována také cizincům, kteří se významně zapsali v oblasti kultury, literatury a umění.

Po zahájení ruské invaze na Ukrajině oznámil Jaromír Nohavica, že si Puškinovu medaili ponechá a zdůvodnil to tím, že ji získal za písně a ne za válčení.

Zároveň uvedl, že s Putinem nesouhlasí, minulou středu uspořádal online koncert pro Ukrajinu. Další benefici na pomoc napadené zemi plánuje na 25. března v Ostravě.

Před pár dny pořadatelé s odvoláním na Nohavicovy kontroverzní postoje zrušili naplánované koncerty v polských městech Krakow, Varšava, Gdaňsk, Katovice a Toruň.