Díky Nadaci české bijáky, která shromáždila prostředky na jejich renovaci, si nyní návštěvníci kin po celé České republice budou moci vychutnat „Rodáky" na velkém plátně a v nejvyšší možné kvalitě. Premiéra digitalizované verze vzbudila mimořádnou pozornost na nedávném 48. mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary, kde se film dlouhou dobu držel v čele diváckého hlasování o nejlepší festivalový snímek.

Digitální restaurování

Restaurování významných filmových děl je ve světě velkým tématem. U nás se historie digitálního restaurování píše od roku 2011, kdy se z iniciativy MFF Karlovy Vary a za podpory ministerstva kultury renovovala Vláčilova Marketa Lazarová. Ta byla slavnostně uvedena na 46. ročníku karlovarského festivalu a vyvolala velký ohlas.

Právě tehdy se zrodil nápad založit nadaci, která by se stala finančním garantem projektu a ve spolupráci s MFF Karlovy Vary a Národním filmovým archivem každý rok shromáždila finance na zrestaurování dalšího významného filmového díla. Nadace české bijáky vznikla v roce 2012 a nyní má na kontě dva restaurované tituly Formanovo Hoří, má panenko a letos renovované Všechny dobré rodáky. Jejím aktivitám fandí řada významných osobností z oblasti kultury a filmu.

„Jsem ráda, že vznikla nadace, která podporuje digitální restaurování českých filmů. Myslím si, že si všichni tvůrci takových klenotů, jakými jsou například Všichni dobří rodáci, Hoří, má panenko nebo Ucho, zaslouží, aby jejich díla byla uchována i pro budoucí generace filmových diváků. Také se mi líbí, že Nadace české bijáky není závislá na penězích od státu a že každý filmový fanda může nyní přispět na dobrou věc," uvádí Jiřina Bohdalová, jedna z nejznámějších tváří českého filmu.

Už včera dorazila do Moravskoslezského kraje digitálně restaurovaná verze snímku Všichni dobří rodáci Vojtěcha Jasného. Po čtyřiačtyřiceti letech se tak díky Nadaci české bijáky, která umožnila renovaci snímku, vrací na velká plátna v nejvyšší možné kvalitě.