Malby, plastiky a fotografie Gustava Aulehly, Huga Baara, Franty (Františka Mertla), Karla Harrera, Jiřího Koláře, Maria Kotrby, Karla Malicha, Zbyňka Sekala, Zdeňka Sýkory, Jaroslava Vožniaka a Jana Wojnara si mohou zájemci prohlédnout v těchto dnech na výstavě nazvané Akvizice 2012 2016 v ostravském Domě umění.

Výstava, která potrvá do 3. září, představuje téměř třicet uměleckých děl, které získala Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO) do svých sbírek v posledních pěti letech.

OSOBNOSTI

„Není ve finančních silách galerie mít průřez tvorby každého autora, který působil od druhé poloviny dvacátého století do současnosti. Snažíme se však mít významné umělce zastoupeny aspoň jedním kvalitním a v ideálním případě i monumentálním dílem, které je pro autora typické. Po pěti letech opět Galerie výtvarného umění v Ostravě prezentuje část svých přírůstků do sbírek na této výstavě. Umělecké sbírky galerie se ve zmíněném období rozrostly téměř o šest set položek, instituce je buď koupila, nebo získala darem,“ uvedl Jiří Jůza, kurátor výstavy a ředitel GVUO.

„Bral jsem ohled na prostor, ale zároveň i na to, že některá umělecká díla byla prezentována nedávno jako například cyklus grafik Eduarda Ovčáčka, malba Daniela Balabána či objekt Huga Dermatiniho nebo brzy vystavena budou, to se týká například Vlastislava Hofmana, jehož tvorbu představíme na podzim,“ dodal k současné prezentaci v domě umění Jiří Jůza.

Hudební festival Štěrkovna Open Music 2017, 28. července 2017.
OBRAZEM: Hudba na břehu jezera aneb Štěrkovna Open Music odstartovala

ČERNO-BÍLÁ STRUKTURA

Skvostem výstavy je cyklus serigrafií Zdeňka Sýkory s názvem Černo-bílá struktura z roku 2009, který byl vyhotoven ve více kusech. „Troufám si říct, že jsme jediná veřejná galerie v České republice i zahraničí, která má tento osmidílný soubor kompletní. Stejně tak výjimečná je i Schránka s dvěma železnými pruty Zbyňka Sekala. Tento objekt byl jedním z posledních několika kusů, které zůstaly v autorově ateliéru po jeho smrti. Jsem moc rád, že se nám povedlo ho z Vídně dovézt do naší sbírky,“ řekl Jíří Jůza.

„Většina akvizic se uskutečňuje už s ideou budoucí přístavby domu umění s názvem Bílý stín. Pro mnohé z nich galerie v současnosti nemá dost velký depozitář. Situaci řešíme dlouhodobými zápůjčkami, jako v případě objektů Stanislava Kolíbala a Krištofa Kintery, které mohou zájemci obdivovat ve foyer ostravského Divadla Jiřího Myrona. Stejně tak tomu asi bude i se sochou Maria Kotrby s názvem Jeden plus dva, kterou si návštěvníci výstavy mohou prohlédnout. Do depozitáře se nevejde, zůstane buď ve vestibulu domu umění, nebo ji zapůjčíme jinam,“ uzavřel naše setkání Jůza.

OTTO KRAJŇÁK, dvaadevadesátiletý aktivní lyžařský závodník, bude hostem MFOF.
S Jiřím Kráčalíkem o přípravách Mezinárodního festivalu outdoorových filmů