„Dlouho jsme žili v tísnivé době a její zobrazování bylo přirozené. Výstražnou tematikou se zabývám už od šedesátých let minulého století Voják a štváč, Zápas pod mrakem, Tvář na tribuně, Krutá hra pro člověka, Iluze a realita, Apokalyptická genetika. To jsou jen některé názvy mých obrazů. Zla však ani dnes neubylo, vidíme ho kolem sebe už tolik, že jeho další zobrazování by nás otupovalo…," i takto charakterizuje své dílo světově proslulý grafik a malíř Jiří Anderle.
Průřez jeho dosavadní životní tvorbou přináší výstava, která je od včerejška k vidění ve Výtvarném centru Chagall v Ostravě.
ÚZKOST ČLOVĚKA
V desítkách grafických a obrazových cyklů Jiří Anderle naléhavě a působivě vyjadřuje existenciální úzkost člověka jak konkrétní (válka), tak i obecnou, nadčasovou (stárnutí, samota). V poslední letech se od těchto výstražných až tragických témat posouvá a blíží se k abstrakci. Letos jedenaosmdesátiletý umělec, někdejší absolvent pražské Akademie výtvarných umění, prožil řadu let i jako herec Černého divadla, s nímž procestoval téměř celý svět. Stal se ve světě uznávaným autorem, který má na svém kontě řadu prestižních mezinárodních ocenění.
„Jiří Anderle je umělec nadaný darem pronikat do historického myšlenkového a výrazového bohatství lidstva. Soustřeďuje se na ta nejhlubší zákoutí našeho společného dědictví a z nesčetných vědomých a podvědomých představ vytváří umělecká díla, v nichž se stýká minulost a přítomnost, sen a skutečnost. Výsledkem jsou působivé metafory o lidském životě a jeho složitém rejstříku morálky, charakteru a zkušenosti," soudí umělecká kritika o tomto výjimečném umělci.