„Krylovy písničky mi pomáhaly mnohdy v nelehkých životních situacích a názvy jeho protestsongů mě inspirovaly k vytvoření jednotlivých děl. Vždyť se stal symbolem roku 1968, ale stejně tak i sametové revoluce v roce 1989. Jeho písně se zpívaly u táboráků, stejně jako na vysokoškolských kolejích. Velice lituji, že jsem se bohužel s ním nikdy osobně nesetkal. Vždycky jsem na něm obdivoval sílu slova, psal nádherné básně. Škoda, že po roce 1989 nebyl u nás mnohými lidmi doceněn. Ale jsem velmi vděčný za setkání s jeho bratrem Janem před dvaceti lety, kdy mi zpíval na zahájení mé výstavy v Prostějově. A od té doby nás pojí silné přátelské pouto. Máme v mnohém hodně podobný pohled na na svět“, vysvětluje Jiří Dratva.

Tento letos pětasedmdesátiletý kumštýř je rodák ze Zlína. Na počátku šedesátých let se vyučil ofsettiskařem a později absolvoval střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti. Jeho olejomalby a kresby s názvy Poslední cesta Kryla a Opaska, Rudý kohout, Otevřená vrátka, Ukovaný z nábojnice či Nevidomá dívka mají velmi expresivní náboj. To bude hlavní náplň chystané výstavy.

Nádraží Ostrava–Svinov navštívil Legiovlak. Exponáty si budou moci lidé prohlédnout do 10. října 2021.
OBRAZEM: Nádraží Ostrava-Svinov navštívil Legiovlak s dobovými exponáty

Její druhou část vyplní portréty významných uměleckých osobností. Neměl by mezi nimi chybět Beethoven, Janáček a řada dalších. Dratvovou výtvarnou prezentací by chtěl známý ostravský bar Waldemar vzkřísit svou dřívější „slávu“, vždyť se v něm v minulosti scházeli hudebníci, herci, výtvarníci, literáti, novináři, ale i další pozoruhodní lidé. První vlaštovkou se v tomto smyslu stala před časem výstava fotografií ostravského autora Petra Grimma, na nichž nevšedním způsobem zachytil objektivem na pódiu písničkáře Jarka Nohavicu, Pepu Streichla, Karla Plíhala, Pavla Dobeše a další.

Výstava Jiřího Dratvy začíná 1. října v 17 hodin a potrvá celý měsíc.