Jazz rocková formace minus123minut se vrací na česká pódia. Na počátku roku 2016 kapela po dlouhých sedmi letech ohlásila svůj comeback. Vrátila se v červnu. Energií nabitá formace v původním složení Zdeněk Bína, Fredrik Janáček a Daniel Šoltis se představí ostravskému publiku 2. listopadu v klubu Heligonka.

Proč se k sobě vrátili, co byl hlavní důvod a zda bylo těžké se zase dát dohromady jsme se zeptali Zdeňka Bíny.

„V době, kdy jsme před sedmi lety končili, jsme byli strašně uježdění z koncertů. Měli jsme za sebou v Čechách a ve světě více než třináct set vystoupení za docela krátký časový úsek. Byl to intenzivní čas. V kapele navíc nebyla taková energie, abychom mohli vyjít před lidi s tím, že je všechno v pohodě. Po letech jsem se zamyslel a zjistil, že přes všechny problémy, které v kapele byly, je mezi mnou a Fredrikem obrovské přátelství. Když mi to jednou v noci docvaklo a viděl jsem to z jiného úhlu pohledu, tak jsem se za ním rozjel, abych mu to řekl. Padli jsme si kolem ramen a bylo to. Ta pauza měla nakonec obrovský smysl, kdybychom fungovali dál, tak bychom nemohli mít tak úžasnou kapelu, jakou máme teď.

Z koncertního rytmu jste lidově řečeno vypadli na sedm let… Museli jste po této pauze více zkoušet?

Před prvním koncertem jsme si ve zkušebně připadali tak, že neuběhly roky, ale týdny. Přesto jsme docela makali, abychom si neutrhli ostudu a mohli být nad věcí.

Na co se posluchači mohou v Heligonce těšit nejvíce?

Loni začalo comebackové turné, které ještě neskončilo a jen tak neskončí. Hrajeme od té doby pořád celý průřez naší tvorbou a před námi je spoustu dalších koncertů.

Prozraďte své plány do blízké budoucnosti?

V tuhle chvíli k tomu chceme přistoupit úplně jinak. Doba se neuvěřitelně zrychlila, a tak je pro nás přirozenější, když se ponoříme do jedné písničky tak, jako bychom dělali celou desku. Ve chvíli, kdy s ní budeme spokojení, ji i s videoklipem pošleme do světa jako singl. Hned potom budeme stejným způsobem dělat další písničku. Pokaždé jako jeden svébytný příběh. Až se těch příběhů posbírá víc, možná je zabalíme do nějaké desky.