Pochází z Havířova, z rodiny, jejíž otec je špičkový lékař a maminka herečka. Odmala prý hrála na všechno, co vydávalo zvuk, nejčastěji na nervy.

„Máma studovala konzervatoř, ale mě nikdy do ničeho netlačila. Když viděla, že jsem blázen do hudby, pořídila mi první piano a plně mě podporovala. Můj táta je excelentní neurochirurg, má hudbu rád a hrozně mi fandí. To, že jsem si zvolila varhany a cembalo, bylo dílem osudu a jsem velmi šťastná, že se tak stalo. Jsem velmi úzce spjata s oběma nástroji,

i když se nyní více věnuji varhanám," vzpomíná na své dětství jedna z nejpůvabnějších evropských varhanic a cembalistek Kateřina Chroboková.

Sakrální hudba i moderna

Varhany a cembalo jsou spojovány se sakrální hudbou. „V kostele jsem velmi často, protože tam chodím hrát a cvičit na varhany. Respektuji různá náboženství, ale zajímá mě spíše esence podstaty toho „nepopsatelného". Proto se k žádným konkrétním náboženským směrům nehlásím," říká půvabná umělkyně, která v poslední době vytváří neobvyklé moderní projekty.

„Začalo to při mých studiích v Holandsku, kde jsem měla možnost vidět netradiční hudební produkce. Šlo o kombinaci hudby s další uměleckou formou, jako například tancem či multimédii. To mě lákalo, protože jsem v tom viděla způsob, jak přiblížit tento klasický nástroj i lidem, kteří by na tradiční varhanní koncert nepřišli. Z toho pak vyplynul můj vlastní projekt Inside the Apple," přibližuje součást svého repertoáru Kateřina Chroboková.

„Za to především může izraelský básník Jehuda Amichai. Já mám strašně ráda jeho básně. Objevila jsem je zrovna v období, když vznikal můj projekt. Jedna z nich se jmenuje právě Inside the Apple. Inspirovaná tímto titulem jsem napsala svůj vlastní text a vymyslela k němu hudbu. Pro mě Inside the Apple znamená něco jako můj vnitřní svět, který chci prostřednictvím hudby vyjádřit," doplňuje Kateřina Chroboková.

Mezinárodní léto

„Momentálně jsem v Krakově, kde mě čeká večer koncert, na němž v premiéře zazní moje nové skladby," ozvala se nám předevčírem Katka Chroboková ze starobylého polského města, kde se uskutečnil její varhanní recitál. Na koncertě ještě zahrála opusy svých oblíbených „hudebních miláčků" skladatelů Bacha, Oliviera Messiaena a Arvo Pärta. Během srpna ji čeká ještě další samostatné vystoupení v italském městečku Asiago, a to 19. srpna.

Autorské ambice

„Chtěla jsem vždy vytvořit něco vlastního. Hudbu, texty i zpěv vymýšlím a skládám sama.

Doposud jsem interpretovala pouze hudbu jiných skladatelů, což mě nesmírně bavilo, ale vytvořením něčeho vlastního jsem poznala nový rozměr. Vyjádřím tak nejlépe sama sebe," míní sympatická umělkyně o vlastní tvorbě. Kateřina je v současné době soustředěna především na svoji práci, a přestože ji někteří publicisté nazývají nejpůvabnější evropskou varhanicí či cembalistkou, stojí nohama pevně na zemi.

„Určitě mi tyto komplimenty lichotí, ale také si uvědomuji, že fyzická krása je věc pomíjivá. Člověk stárne a je nahraditelný dalšími mladými, perspektivními a atraktivními. Co zůstává, je vnitřní vyzařování, což je v důsledku pro koncerty mnohem důležitější. Pokud umělec nemá charisma, tak mu pěkná tvář nepomůže. Je to pak jen prefabrikovaný byznysový kalkul, který je, jak říkají Angličané, pouze vůně letošní sezony," tvrdí mladá žena, jež je muži hodně obletována. Ale jak sama říká, momentálně vážnou známost nemá. „Momentálně se řadím ke generačnímu fenoménu takzvaných singles."

Šílená blondýna

„Nepatřím k těm, pro které je kariéra alfou a omegou jejich života. Jak už jsem řekla, všichni jsme nahraditelní. Myslím, že něčemu tak vrtkavému, jako je kariéra, nemá cenu obětovat veškerý osobní život. Děti bych chtěla, ale nejsem typ, co si něco plánuje dopředu. Co se má stát, stane se," odpovídá velmi přemýšlivě na to, zda by chtěla dítě… A jak se tato energická mladá dáma sama charakterizuje?

„Můžu jenom citovat, jak mě vidí druzí: nepolapitelná, akční, zapálená, šílená blondýna." Když jsem se jí před nedávnem zeptal, na čem „ujíždí", chvilku se zamyslela, spiklenecky na mě mrkla a pak doslova zakřičela: „jééééé, toho je… Teď asi nejvíc na kolečkových bruslích. To ujedu i průměrnému chodci." Kateřina má obrovskou výhodu. Žije ve svobodném světě a může cestovat, kam chce. Jestli se natrvalo usadí v budoucnu v cizině, nebo bude žít v České republice, zatím ještě neví.

Cestování

„Cestování mě moc baví. Jsem velmi vděčná za všechny zkušenosti, které jsem při pobytu a životě v různých zemích Evropy získala. Teď se pohybuji více v České republice a vyhovuje mi to. Nicméně, když si něco plánuji, tak to téměř vždy dopadne jinak. Uvidíme, kam mě vítr zavane!"