Podtitulem knihy je (Ne)příjemné čtení pro složité ženy, což už samo o sobě vypovídá, koho především chtějí autoři oslovit. V barevném přebalu s kresbou Adolfa Borna najdou čtenářky, ale i čtenáři šest tematicky propojených povídek Miroslava Sehnala, proložených decentně erotickou a klukovsky hravou poezií Břetislava Uhláře.

Básně nekopírují dějovou linku prózy, jsou spíše její emotivní nadsázkou, jiným rozměrem a úhlem pohledu na ženy, k nimž oba tvůrci hledají cestu, snaží se je pochopit i pobavit. „Hodinu před svítáním jsem přečetla jedním dechem a byla jsem potěšena,“ vyjádřila se o nové knize renomovaná literární teoretička, profesorka Svatava Urbanová, vedoucí katedry české literatury, literární vědy a dějin umění Filozofické fakulty Ostravské univerzity.

„Sehnalova próza má v sobě špetku kunderovské nostalgické ironie, ovšem spíše zábavné než filozofické. Zaujalo mě, že příběhy popisují lidskou nedostatečnost a nedokonalost, které vedou k tomu, že řadu věcí člověk nedovede řádně provést, stojí před něčím okolnostmi dotlačen a volí kompromis, který je stokrát neškodný, ale také nemusí být.

Východiskem příběhů je snaha o intenzivní porozumění se spřízněnou bytostí, Sehnal pracuje dokonce s několika úhly pohledu, což u jiných autorů nenacházíme. Texty neprosakuje skeptičnost, spíše humor a laskavost, tolerantnost vůči každodennosti i lidské nedokonalosti. Prózu velmi decentně doplňuje poezie Břetislava Uhláře. Autor v ní spojuje romantickou vášeň s banalitou, závrať milostného okamžiku se scenérií všednosti,“ míní profesorka Svatava Urbanová.

Na knižních pultech se nové dílo známého ostravského autorského tandemu Sehnal Uhlář Hodinu před svítáním objeví v prvním zářijovém týdnu, kdy knihu naleznete také na internetových stránkách www.repronis.cz