Prozaici, básníci, nakladatelé, vydavatelé, muzejní pracovnící, ale zejména široká čtenářská obec, hledající nové přitažlivé tituly, se během tří dnů vystřídali na už šestém Ostravském knižním veletrhu, který se uskutečnil ve dnech 4. až 6. března v areálu výstaviště Černá louka v moravskoslezské metropoli.

Motto veletrhu znělo „Knížky pro radost", což bylo výstižné, neboť většina literátů, kteří se letos v Ostravě sešli, skutečně píše své knihy zejména pro oddych a relaxaci těch, kdo je čtou.

Samozřejmě že to neplatí o všech. Potěšena mohla být Markéta Hejkalová, která má na starosti doprovodný program knižního veletrhu. Sama je též prozaička, překladatelka a vydavatelka.

Povzdech

„Jsem ráda, že rok od roku přibývá zájemců o veletrh z různých oblastí Moravskoslezského kraje, k nimž se úspěšně zařadila právě v poslední době muzea. Nepocházím z Ostravy, v současné době žiji v Havlíčkově Brodě, kde se koná obdobná knižní akce jako v Ostravě. Jezdím sem už několik let, ale je mi smutno z toho, že vidím centrum města zející prázdnotou, ale také z toho, kolik zde ubylo obchodů za poslední roky," uvedla Markéta Hejkalová.

Právě z její iniciativy vznikla kniha Divné dny Láska v pěti novelách, jejíž kmotrou se stala známá rozhlasová publicistka Dagmar Misařová a její autorkami samé ženy vedle Markéty Hejkalové také Hana Pražáková, Etela Farkašová, Věra Nosková a Eva Tvrdá.

Obec spisovatelů

„Přímo zbožňuji atmosféru ostravského knižního veletrhu, kdy návštěvníci procházejí mezi jednotlivými stánky, prohlížejí si knihy, na chvíli usednou a poslechnou si to, co probíhá na scéně, besedují s autory," svěřila se Lydie Romanská, šéfka ostravského střediska Obce spisovatelů České republiky.

Stala se průvodkyní kaleidoskopu žánrové všehochuti pod názvem Hury bury, jaksik bylo…, v němž se představili právě členové Obce spisovatelů z tohoto střediska Jana Richterová, Jana Hochmannová, Jarmila Marie Skalná, Radana Šatánková, Miroslav Sehnal, Lydie Romanská a další -, aby přečetli návštěvníkům ukázky ze své nejnovější prozaické i poetické tvorby.

Bohužel, kvůli silnému nachlazení tentokrát mezi nimi chyběl matador zdejšího literárního života Miroslav Stoniš. Ale ukázka z jeho milé úvahy o tom, zda je, či není spisovatel, zazněla v podání Lydie Romanské.

Záhady i horor

Na knižním veletrhu nemohl chybět známý ostravský luštitel záhad, cestovatel a spisovatel Arnošt Vašíček.

„Příznivců těch, kteří chtějí přijít na kloub řadě záhad, naštěstí neubývá, což je potěšitelné. Takže o to více mě to motivuje k tomu, abych ještě zodpovědněji přistupoval ke své tvůrčí činnosti," prozradil Arnošt Vašíček.

To ostravský publicista Martin Jiroušek, věnující se dlouhodobě literárním, ale i filmovým dějinám českého hororu, představil na veletrhu svou knižní prvotinu Černý bod, mapující vývoj tohoto žánru u nás od počátku 19. století. Slezská prozaička Eva Tvrdá se prezentovala Pandořinou skříňkou, která je volným pokračováním oblíbené knihy Dědictví.

Literární revue Protimluv se svým šéfem Jiřím Macháčkem nabízela také své zajímavé tituly.

Vraždy i napětí

Markéta Harasimová pochází z Krnova. Od roku 2010 je vdaná a žije s manželem v rodinném domku na jihu Moravy, kde vznikají její nová díla. Na kontě má už přes desítku románů. Na veletrhu představila i zatím ten poslední, nazvaný Pouta z pavučiny, což je detektivní příběh s milostně erotickou zápletkou. „Mám ráda život a vše, co k němu patří.

Proto i v mých knihách se občas vraždí," přiznala s úsměvem mladá prozaička.

Nohavica a poezie

Příjemným zpestřením pro účastníky Ostravského literárního veletrhu byl pořad Jarka Nohavici v jeho Heligonce s názvem Básníkům české země.

Populární písničkář tentokrát méně hrál, ale o to více recitoval své oblíbené básníky a předvedl, jak umí brilantně zhudebnit jejich verše. Jednoduše řečeno: hezký večer, stejně jako atmosféra šestého Ostravského literárního veletrhu.