Úvodní březnová premiéra se týká divadelní adaptace významného naturalistického románu Ignáta Herrmanna U snědeného krámu. Pod taktovkou režiséra Josefa Doležala ji v Aréně diváci uvidí v Komůrce, tedy v prostorách divadelního sálu pro 50 diváků, který obvykle slouží především jako divadelní zkušebna. Publikum tak bude hereckému osazenstvu takřka na dosah.

V čem tkví síla bezmála půldruhého století starého románu, že poprvé ožije na divadelních prknech právě v roce 2023? „Je to příběh malého podnikatele, který se rozhodne žít poctivý život ve světě plném sviní. V tom je Herrmannův román přinejmenším stejně tak sdílný a aktuální právě dnes, jako v době svého vzniku. Ne-li ještě více,” doplňuje k výběru titulu režisér Doležal. 

Hlavním hrdinou románu U snědeného je důvěřivý a až příliš slušný kupec Martin Žemla, jehož největším snem je mít krám, kam se budou lidé rádi vracet, protože ho povede konečně poctivý kupec. Pořídí tam pravou brazilskou kávu, kterou nikdo nikdy nebude ředit cikorkou a dubovou kůrou, jak to do něj celá léta vtloukali v učení. Jeho zákazníci si budou pochvalovat prvotřídní zboží a především majitele, kterého si pro jeho laskavost a noblesu nejen oblíbí, ale přímo zamilují. A snad tam potká i pravou lásku… Jenže - může se takový sen splnit?

Premiéra divadelní inscenace U snědeného krámu proběhne v sobotu 4. března od 18.30 v Komůrce. Nejbližší reprízy pak 6. března a 19. a 27. dubna 2023 od 18.30 rovněž v Komůrce.

Druhou premiérou, kterou si Komorní scéna Aréna pro své diváky přichystala, je adaptace slavné hry Patricka Marbera Na dotek (Closer), která v době svého prvního uvedení před 25 lety vzbudila pohoršení jak svým námětem, tak místy dost vulgárním jazykem. A přesto tato hra dobyla celý svět, dočkala se kultovního filmového zpracování a dostala od recenzentů výstižný podtitul „sex, lži a internet“.

Na dotek zachycuje osudy milostného čtyřúhelníku, který tvoří dermatolog Larry, spisovatel Dan, striptérka Alice a fotografka Anna. Sama promiskuita není zase až tak objevná, Marberova hra se ovšem ptá, co je za onou neukotveností a střídáním partnerů. Hledáme tu pravou/toho pravého? Nebo spíš sami nevíme, co vlastně hledáme? Anebo koho? A najdeme sami sebe právě ve striptýzovém klubu?

„Úspěšné čtvrtstoletí, které tato hra zažila na světových divadelních scénách, nás inspirovalo k tomu, abychom si položili zásadní otázku, zda jsou akce ve stylu pokus-omyl výsadou pouze ‚nevyzrálých -cátníků’, nebo nás provázejí po celý život. Jednou se totiž může stát, že máme už jen tu poslední šanci a pak již budeme blízcí jen sami sobě. A o té poslední šanci také bude naše inscenace,“ doplňuje dramaturg divadla Tomáš Vůjtek. 

Veřejná generálka hry Na dotek se v Aréně uskuteční 17. března od 11.00 hodin. Premiéra proběhne o den později od 18.30 hodin a nejbližší reprízy pak 20. března od 18.30, 2. dubna od 17.00, 5. a 23. dubna 2023 od 18.30 hodin.