„I v současné nelehké ekonomické situaci jsme se snažili nabídnout našim návštěvníkům přitažlivou tvorbu, především umělců z České republiky, potažmo našeho regionu. V těchto dnech už máme hotový celoroční dramaturgický plán," konstatuje Pavliňák na úvod.

Takže, které umělce byste zmínil?
Těším se na rozsáhlou kolekci z díla malíře, grafika, ilustrátora, scénografa a pedagoga Oldřicha Kulhánka, který se stal autorem grafické podoby současných českých bankovek a vytvořil mnoho českých poštovních známek. Bohužel, jeho život a dílo se uzavřelo v roce 2023… Dále jsem velmi rád, že u nás přivítáme pana profesora Borise Jirků. Většina jeho prací má figurativní charakter. Jeho tvorba je podobenstvím současného moderního života s originálním autorským projevem. Pitoresknost, expresivita, mnohdy až absurdnost obrazových příběhů vede ke klasifikaci a přiřazování díla Borise Jirků ke škole české grotesky. Doufám, že potěšíme zejména i řadu fanynek výtvarného umění, které si oblíbily obrazy Jana Kanyzy. Ten je české veřejnosti znám jako filmový a televizní herec. Ale jak se dobře ví, nedávno pověsil herectví na hřebík a už se věnuje své celoživotní vášni. Malování. A vzhledem k tomu, že jeho velkou láskou je Francie, kde část roku i pobývá, tak pochopitelně v Ostravě prezentuje řadu motivů právě ze země galského kohouta.

Ukázka z tvorby Oldřicha Kulhánka.Ukázka z tvorby Eduarda Ovčáčka.Zdroj: se souhlasem galerie Chagall

A co umělci z našeho regionu. Jsou ve výstavním programu zastoupeni?
Určitě k nim patří profesor Eduard Ovčáček, akademický malíř, grafik, performer, básník, pedagog, který je v rámci českého umění asi nejvýraznějším a nejsystematičtějším průzkumníkem fenoménu písma a písmových znaků. Bohužel jeho život a dílo se uzavřeli koncem roku 2022. Jeho rozsáhlá výtvarná tvorba zahrnuje obrazy, plastiky, dřevěné reliéfy, koláže, asambláže, kresby a grafiku v širokém spektru grafických technik: od leptu a strukturální grafiky až k serigrafii (sítotisku) a počítačové grafice. Spolu s ním bude vystavovat také jeho dcera Berenika Ovčáčková, akademická malířka. V letošním roce chceme také připomenout dílo akademického malíře J. V. Sládka (1902 až 1992), jehož tvorbu a život ovlivnilo setkání s naším geniálním hudebním skladatelem Leošem Janáčkem na Hukvaldech. Výstava se stane součástí Mezinárodního hudebního festivalu Leoše Janáčka.

Ukázky tvorby seskupení Natvrdlí. Dílo Michala Novotného.
Tvorba seskupení Natvrdlí. Dárek k narozeninám ostravské galerie Chagall

A další tvůrci z našeho regionu?
Hned na počátku roku se uskuteční výstava obrazů místecké rodačky Ledy Pešatové, která má za sebou úctyhodné dílo a do uměleckého nebe odešla v uplynulém roce. Jen pro zajímavost, byla žačkou akademického sochaře Augustina Handzela a uspořádala na tři desítky samostatných výstav. Z dalších autorů, kteří se představí, bych ještě připomenul například Ladislava Steiningera, Bronislava Liberdu, či výraznou pražskou grafičku Markétu Zlesákovou, ale třeba také Helenu Smuckerovou, což je naše galerijní kurátorka, která ve svém volném čase intenzivně maluje. Vedle toho uspořádáme letní salon a další zajímavé akce.

Jak se žije galeristovi nejstarší soukromé ostravské výstavní síně v nelehkých ekonomických podmínkách současnosti?
Zatím „dýcháme“, přežíváme a současně se snažíme o pestrou výstavní dramaturgii. Samozřejmě, že už se nepouštíme do náročných finančních projektů jako v minulosti, ale chceme si udržovat stále vysokou uměleckou kvalitu.