„Vedle tradičních projektů jako MOVE festival, Léto před Cooltourem nebo Zažít Ostravu jinak si návštěvníci tohoto ostravského multižánrového centra určitě smlsnou na koncertech Lenky Dusilové, skupin Downbelow, Puding paní Elvisovej a dalších. A protože Cooltour rád představuje nové věci, otevře letos také Cyklokino nebo umělecký prostor na Masarykově náměstí. Centrum Ostravy a hlavně Černá louka budou, jak pevně doufám, zase žít," uvedl Andrej Harmečko, ředitel Cooltouru.

Osobnosti se promění v dýdžeje

Podle jeho slov chce Kulturní centrum Cooltour i v tomto roce pokračovat ve dvou nových formátech. Jeden z nich je poslechový a druhý diskusní. V rámci projektu On the mix si mohou návštěvníci Cooltouru poslechnout, co se líbí ostravským osobnostem.

Vanda Hybnerová (na snímku uprostřed) v tanečním představení Uhozené květinou, které bude mít letos ostravskou premiéru v Cooltouru.

„Už ve středu 20. ledna usedne za mixážní pult violoncellistka, zpěvačka a nádherná žena Terezie Kovalová. Ta mimo vlastních projektů spolupracuje také například se známou umělkyní Vladivojnou La Chiou. Následující On the mix bude patřit herečce Komorní scény Aréna Zuzce Truplové, která vystupuje jako rapperka pod pseudonymem MC Zuzka Aréna," řekl produkční a dramaturg pořadu Filip Košťálek.

Další pořad, který připravují v Cooltouru, je Ostrava Positive, v němž si mohou ostravští nadšenci poslechnout prezentace iniciativ lidí, kteří chtějí udělat něco dobrého pro své město.

„Chceme ukázat nejen Ostravanům, že je možné naše město udělat výjimečným a krásným místem pro život. Ostrava Positive formátem připomíná Pecha Kucha Night a poukazuje na zajímavé příležitosti v oblasti veřejného prostoru, místní kultury a gastronomie," dodal Andrej Harmečko.

Tváří v tvář klimatu

V úterý zavítala do Cooltouru velvyslankyně Švédska v České republice, která slavnostně zahájila výstavu s názvem Tváří v tvář klimatu, na které se představí pět známých švédských ilustrátorů se svými příspěvky k tématu klimatických změn. Někdy komickými, jindy děsivými. Ve zbytku měsíce si Ostravané mohou naplánovat návštěvu koncertu skupiny Cirkus Cermaque, výborného divadelního představení nazvaného Umění braku On Air nebo filmového dokumentu True Cost.

Zahájení výstavy švédských a českých autorů projektu Tváří v tvář klimatu v Ostravě se konalo za účasti ostravského primátora Tomáše Macury a švédské velvyslankyně v Praze Anniky Jaganderové.

V únoru se mohou diváci těšit například na ostravskou premiéru divadelního představení Uhozené květinou se známou českou herečkou Vandou Hybnerovou.

„Do Cooltouru a dalších šesti ostravských klubů se vrátí hudební festival Pendl, který začne 6. února. Vystoupí zde na tři desítky kapel, mezi nimiž nebudou chybět zpěvák Záviš a hudební seskupení UDG, Prago Union, Thom Artway, Lavagance a další," řekla Vilemína Ondrušová.

V březnu zavítá do Cooltouru Lenka Dusilová & Baromantika s jedinečným narozeninovým koncertem. V dubnu zde pokřtí kapela Downbelow své album a květen bude ve znamení tance. Cooltour opět pořádá třetí ročník oblíbeného MOVE festivalu, který navazuje na dvanáctiletou tradici festivalu Tanec Ostrava.