"Máme pro vás velkou novinku pro letošní rok! Program našeho festivalu obohatí speciální Baník stage! Čeká na vás unikátní pódium, workshopy, světelná show nebo speciální merch," lákají na webu a sociálních sítích organizátoři Colours of Ostrava.

Letos se tedy návštěvníci mohou těšit nejen na Drive stage, Big Bang stage, ale i stage věnovanou fotbalovému klubu, který letos slaví 100 let.

"Jsem ráda, že se podařilo domluvit toto spojení dvou fenoménů, které k Ostravě neodmyslitelně patří a které jsou známé po celé České republice - našeho festivalu a Baníčku," říká na úvod ředitelka Colours of Ostrava Zlata Holušová.

| Video: Youtube

"Navíc toto propojení rozvíjí myšlenku celostního rozvoje člověka, na kterém si v rámci našeho fóra Meltingpot velmi zakládáme. Lidé potřebují ke svému rozvoji jak hudbu, kulturu, tak i fyzickou aktivitu - tedy sport, a fotbal jako nejpopulárnější sport naší planety zvláště," dodává Zlata Holušová.

Program Baník stage

Zpráva je součástí aprílového zpravodajství.

Hned ve středu ji osobně otevře výkopem míče mezi diváky z penaltového puntíku namalovaném na scéně Zlata Holušová společně s brankářem Baníku Janem Laštůvkou. Poté se rozjede maraton baníkovských chorálů, který vyvrcholí každý večer simulovaným fotbalovým utkáním ve zvukové podobě - devadesátiminutovým koncertem za doprovodu autentických choreí - tedy synchronizovaných zpěvů a pohybů charakteristických právě pro Baník.

| Video: Youtube
| Video: Youtube

To, že mají fotbalové chorály šanci zaujmout publikum Colours of Ostrava, dosvědčuje i hudební publicista Jiří Moravčík: "Chorály fotbalových fanoušků mají v sobě něco tribálního a šamanského - podobně jako world music, která stmeluje lidské společenství, takže se k nám na festival skvěle hodí," vysvětluje.

Každý večer po tomto simulovaném utkání bude následovat speciální světelná show s elektronickou tužkou, kde odborníci na slovo vzatí rozeberou na velké LED obrazovce zpěv, vizuální a tělesná gesta, pózy a chorea.

K TÉMATU

Program doplní řada workshopů pro návštěvníky festivalu:
- taneční a pohybové workshopy s nácvikem fanouškovských choreografií (pohodlné oblečení)
- workshop pletení klubových šál a čepic (v sobotu pro seniory vstup na festival zdarma)
- trávníkářský workshop s ukázkami lajnování hřiště (sekačky a lajnovačky budou k dispozici) apod.
Na své si přijdou i fanoušci výtvarného umění - budou si moci namalovat svoje vlastní choreo, které si pak nejen mohou sdílet na sociálních sítích, ale mohou si ho odnést domů a potěšit své blízké.
Mezinárodní fórum Meltingpot, které se koná každý rok po boku Colours of Ostrava, do svého programu zařadí debaty o smyslu fotbalu a tak vůbec za přítomnosti předních světových odborníků (například z Brazílie jako kolébky fotbalu). Na vysoké pece v areálu Dolních Vítkovic proběhne také videomapping unikátních fotografií ze stoleté historie klubu Baník Ostrava.
Podobu Baník stage navrhne přední pódiový designér, který ji navrhne ve tvaru fotbalové brány, kde na břevno zavěsí veškerou speciální zvukovou a světelnou techniku uzpůsobenou sborovému hrdelnímu zpěvu. Stage manager bude pro upozornění umělců na konec vyhrazeného času používat - příhodně - fotbalovou píšťalku, což umocní zážitek přítomných návštěvníků.
Pro Baník stage vznikne také speciální merchandising - například fotbalový míč s otiskem chodidla Zlaty Holušové a Jana Laštůvky nebo pamětní otisk píšťalky, která byla nalezena v hloubce jednoho metru při výkopech na původním stadionu Baníku na Bazalech - VÍCE ZDE.

*Zpráva je součástí aprílového zpravodajství.