Dojetí, legrace, ale hlavně pohoda a radost vládly letošním Sochovým národopisným slavnostem, které se konaly v sobotu ve Lhotce. Festival má letos za sebou už svůj třináctý ročník, jeho dnešní podoba ale vyšla z dávných folklorních slavností, které ve Lhotce pořádali už příslušníci minulé generace. „Za totality se ale tradice přetrhla a po mnoho let se slavnosti nekonaly.

Teprve před třinácti lety se nám podařilo tento festival znovu vrátit k životu,“ vyprávěla hlavní organizátorka slavností Markéta Velká z kozlovického folklorního souboru Valašský vojvoda. Slavnosti začaly krojovaným průvodem od pamětní desky Vincence Sochy. Lidé si ho připomněli jako význačného sběratele místních lidových písní a tanců, zakladatele folklorního souboru Pilky, národopisce a někdejšího řídícího učitele ve Lhotce, kterého z jeho místa ve škole za totality vyštvali komunisté a musel nastoupit jako horník v dole Hlubina. Tam ale brzy onemocněl plicní chorobou, na kterou i zemřel.

Když průvod dorazil ke škole, diváci se mohli ponořit do minulosti při lidových písních a tancích v podání dětských i dospělých folklórních souborů z celé Moravy i Slovenska. Místní ženy k tomu napekly koláče, soubor Valašský vojvoda navařil vařonku podle vlastního tajného receptu a k dostání byly i různé další speciality včetně vína z jižní Moravy. „Letos se slavnosti moc povedly. Pořád je tu k vidění něco nového. Chodím sem každý rok, protože v souboru tancují a zpívají mé dvě dcery a dvě vnučky. Jsem na ně ohromně pyšná,“ usmívala se Ludmila Žídková z Kozlovic.