Do projektu, na jehož konci bude spousta slávy, spojené s publicitou a fériemi na ostravské Stodolní ulici, vložilo svůj um celkem čtrnáct známých prozaiků, básníků, písničkářů, ale i filmařů a literárních teoretiků.

Připravili hru, do níž se může zapojit úplně každý, stačí si vybrat „rozehrávku" v podobě prozaického odstavce, sloky básničky či písničky, a dopsat k ní pokračování – vlastní odstavec nebo sloku. Fantazii se meze nekladou, rozvíjet dějové zápletky i poetické scenérie je možné naprosto libovolně. Stejně tak se lze rozhodnout i pro kteréhokoliv z „rozehrávačů", pokud vás políbí Múza, staňte se klidně spoluautorem všech. Budete-li až třetím, čtvrtým nebo dalším přispívatelem za „rozehrávačem", na vašich šancích to nic nemění. Pokaždé navazujte na celek, nikoliv pouze na první „rozehrávku".

Při konečné selekci, kdy se dostanou ke slovu literární teoretici, tak spíše dosáhnete mety nejvyšší – otištění některého z vašich literárních počinů v časopise Obce spisovatelů Průhledy.

JAK SE ZAPOJIT DO HRY?Na e-mail web.msdenik@denik.cz pošlete vlastní pokračování vybrané rozehrávky (můžete klidně všech), připište své jméno a příjmení, přidejte pár slov o sobě. My vaše příspěvky postupně zveřejníme připojením za vybranou rozehrávku, aby na váš příspěvek mohli navázat další hráči. S přemýšlením neotálejte, na konci září se brána k vaší literární slávě definitivně uzavře. Tak s chutí do toho!

>>>NEPŘEHLÉDNĚTE: Příspěvky hráčů k jednotlivým rozehrávačům najdete po kliknutí na jméno rozehrávače, nebo pod jeho rozehrávkou!<<<

1. Rozehrávač: Pavel Dobeš

Královéhradecký textař, hudebník a skladatel s ostravskými kořeny. Napsal stovky písniček a vydal čtrnáct hudebních alb; knihami Sedí Toník na verpánku, Něco o Americe a Gibraltar zabrousil také do literatury. 

Zde je jeho písňová „rozehrávka":

Složenky, složenky,
jsou naše nejvěrnější milenky, milenky,
i kdybys o ně málo stál, málo stál,
přečkají s tebou kriminál, kriminál,
i kdybys o ně málo stál, málo stál,
přečkají s tebou kriminál!

Účtenky, účtenky,
to jsou do chudých krajů letenky, letenky, .....................

2. Rozehrávač: Miroslav Sehnal

Prozaik, scénárista, dramatik. Debutoval v patnácti letech v časopise Větrník a v Československém rozhlase, pro který napsal okolo 200 fejetonů a krátkých povídek. Vydal desítku knih, je autorem prozaické části satirické ságy Hodinu před svítáním, V hodině svítání, Hodinu pod drnem, Hodinu v nebi a Hodinu v pekle. Jeho texty jsou překládány do Polštiny, Němčiny i Arabštiny.

Zde je jeho prozaická „rozehrávka":

Do banky vstoupil svalnatý muž, byl zamračený, na hlavě měl černou čepici s kšiltem, naraženým až k obočí. Všechny nás beze slova minul, šel rovnou k přepážce, z igelitové tašky se sloganem NAKUPUJTE HEZKY ČESKY vytáhl revolver. Přitiskl čelo k tlustému sklu, jak vzrušeně dýchal, objevovaly se na něm flíčky sražené páry, které vzápětí zase rychle mizely.

„Nedělejte hlouposti!" varoval nás přiškrceným hlasem. „Chci jen peníze!"
Otvorem ve skle, vyřezaným nízko nad pultem, procpal k referentce zmuchlanou igelitku.
„Plnou!" poručil, jako kdyby si přišel natankovat benzín.
Referentka zbledla, bez pohnutí civěla do hlavně revolveru. Drážky, vysoustružené v jejím nitru, se jí před očima otáčely jako hypnotická spirála, a možná tak na ni i působily, v obličeji měla najednou zvláštní zatvrzelost.
„Nic vám nedám!" vřískla odhodlaně ......................

3. Rozehrávač: Břetislav Uhlář

Publicista, scénárista, básník. Je absolventem Pedagogické fakulty v Ostravě a pražské DAMU, kde vystudoval teorii dramatických umění a umělecké kritiky. Vydal desítku básnických sbírek, je autorem poetické části satirické ságy Hodinu před svítáním, V hodině svítání, Hodinu pod drnem, Hodinu v nebi a Hodinu v pekle. Jeho texty jsou překládány do Polštiny, Němčiny i Arabštiny.

Zde je jeho poetická „rozehrávka":

Mezi regály
v Bille
Líbat se
je milé
Ale co když máte
opravdový hlad
Vyměníte horké rty
za mrazivé eskymo
Velké jablko zakousnete
byť není vinno
S city si nelze
zahrávat .....................

4. Rozehrávač: Arnošt Vašíček

Prozaik, scénárista, záhadolog. Vydal na tři desítky knížek, v nichž hlavní roli hraje tajemno, napsal scénáře k bezmála stovce dokumentárních filmů; třináctidílným seriálem Strážce duší nebo třídílným thrillerem Ďáblova lest vnesl napětí také na televizní obrazovku.

Zde je jeho prozaická „rozehrávka", která vás má inspirovat k jejímu dalšímu pokračování:

Rozlehlý pozemek ležel daleko za vesnicí. Vedla k němu prašná cesta, svíraná z obou stran lány ještě nedozrálého ječmene. Tomáš došel k zrezivělé bráně a pravou nohou vkročil na své budoucí panství.

Golfové hřiště to rozhodně nebylo. Ani vysoká tráva nedokázala zakrýt, že zem je zvrásněná řadami nízkých podlouhlých pahorků. Na jejich okraji stál malý domek z přírodního kamene. Střecha potřebovala opravit, ale zdi sálaly starosvětskou eleganci.

Tomáš věděl, že oprýskané dveře nejsou zamknuty. Vstoupil do prostorné místnosti. Odpolední slunce se dralo dovnitř skrz malá kulatá okna s barevnými skly a zalévalo prostor přízračným světlem. Neměl kdy obdivovat jeho krásu. Sotva ušel pár kroků, shnilá prkenná podlaha povolila. Tomáš se zřítil dolů. Pád jim otřásl. Bolest ho sevřela. Zvířený prach se dral do nosu a nutil ke kašli. Přesvědčil se, že nemá nic zlomené a opatrně zvedl ze země. I když se postavil na špičky a natáhl ruku vzhůru, k díře v podlaze scházelo hodně přes metr. Tak vysoko vyskočit nedokáže. Rozhlédl se okolo. Skoro na dosah ruky měl tří stěny, obložené neopracovanými kameny. Na čtvrté straně uviděl masivní dřevěné dveře, pobité kovovými pruty. Nebylo tam ale nic, po čem by vyšplhal nahoru.

Srdce mu stáhla úzkost. Neřekl nikomu, kam jde a tohle odlehlé místo uprostřed polí dorazí někdo až o žních.

Najednou si vzpomněl, že na druhém konci cesty zahlédl dvojici na kolech. Pokud pojedou okolo, mohli by ho slyšet. „Halo, pomozte mi, halo. Tady jsem, tady dole." Řval o pomoc, až ztrácel hlas. A pak to zaslechl. „Slyším. Už jdu."

Tomáš se ještě neodvážil říct své přítelkyni, že se rozhodl koupit neuvěřitelně levný zrušený hřbitov.

„Já v marnici bydlet nebudu," ječela by hystericky.

Tyhle obavy náhle zmizely. Děsilo ho něco jiného.

„Slyším. Už jdu." Ten až nepřirozené chraplavý, zastřený hlas se neozýval shora, ale z prostoru za dveřmi. Šouravé kroky se blížily. Klíč zarachotil.
Tomáš s vytřeštěnýma očima zíral, jak se dveře pomalu otvírají...........................

5. Rozehrávač: Jaroslav Wykrent

Skladatele, textaře, hudebníka a zpěvák, který se v těchto dnech dožívá krásného životního jubilea. Proslavil se zejména coby dvorní textař a autor písní zpěvačky Marie Rottrové, v jejímž podání se jeho songy, jako například Lásko, To nic či Řeka lásky, staly opravdovými hity a věčnými evergreeny.

Zde je jeho písňová „rozehrávka", která vás má inspirovat k jejímu dalšímu pokračování:

Navzdory zvonění
růžových mobilů
jsi jenom největší
ze všech mých omylů
má slepá ulička
na cestě do ráje
klávesa, na kterou
nikdo už nehraje .....................

6. Rozehrávač: Markéta Hejkalová

Prozaička, překladatelka. Vystudovala finštinu a ruštinu, pracovala jako redaktorka, v druhé polovině devadesátých let byla konzulkou a kulturní atašé na českém velvyslanectví ve Finsku. V současné době překládá do češtiny díla Miky Waltariho, vydala okolo deseti vlastních prozaických knih, z nichž některé pod dívčím jménem Pražáková. Pořádá každoroční knižní veletrhy v Ostravě a Havlíčkově Brodě.

Zde je její prozaická „rozehrávka", která vás má inspirovat k jejímu dalšímu pokračování:

Dlouho o tom přemýšlela, ale rozhodla se až ve vlaku do Ostravy. A hned vytáhla telefon a zavolala mu – než zase ztratí odvahu.
„Moc rád," řekl, příjemně překvapený. „Vezmu tě na Stodolní. Těším se na tebe."
Kdyby věděl, proč se s ním chce sejít, asi by se tolik netěšil. Pořád si nebyla jistá, jestli dělá dobře. Vždyť je to vlastně vydírání. Ale na druhé straně, co to pro něj znamená? Několik měsíčních platů. Čeká ho závratná kariéra a byla by škoda, kdyby ji mělo něco zhatit. Taková malá skvrna z minulosti… Nakonec může pořád ještě couvnout. Prostě půjdou na večeři a na víno. A pak možná… Třeba stará láska opravdu nerezaví.
Podívala se na hodinky. Ještě má pět minut čas. Nechtěla přijít první. Rozhlížet se, hledat ho očima… ne! Vejde dovnitř, on ji uvidí, vstane a vykročí jí naproti. A ona bude rázem vědět, co má udělat.
Vtom ho uviděla. Právě vcházel do restaurace. Všimla si, že má na sobě tu kravatu. Veselou modrou kravatu s červenými srdíčky. Koupila mu ji, když slavili svoje první výročí. Aby je čekala pořád jenom samá láska. Zachvěla se – úplně stejně jako tehdy. Jako by se vůbec nic nezměnilo ......................

7. Rozehrávač: Lydie Romanská

Básnířka a prozaička, autorka více než desítky knih (Půl hodiny po lásce, Dopolední poetika, Poločas, Goghova postel, Svlékání z růže atd.). V sedmnácti letech byla jedním ze zakladatelů ostravské literární skupiny Autoři v povijanu, která svou činnost vyvíjela pod patronací prozaika Miroslava Stoniše. Od roku 2007 je předsedkyní ostravského střediska Obce spisovatelů.

Zde je její poetická „rozehrávka", která vás má inspirovat k jejímu dalšímu pokračování:

Nebe se opeřilo, zrudlo dobíla,
jako by ficka nad Landekem
pondělní víno rozlila.

Víno až při mši,
dneska je teprv úterý,
teď si čtu z Filgase, zítra z Kundery ......................

8. Rozehrávač: Jaroslav Holoubek

Básník, prozaik, překladatel, novinář, autor desítky knih. V jeho básních se objevuje beatnické gesto vzpoury, kdy staví milostný cit proti racionalitě soudobého světa. Byl šéfredaktorem filmového časopisu Premiéra, deníku Blesk, týdeníku Story a měsíčníku Elixír. Od roku 2006 působí jako pedagog na Vysoké škole hotelové v Praze a je šéfredaktorem odborného časopisu GastroMagazín.

Zde je jeho poetická „rozehrávka", která vás má inspirovat k jejímu dalšímu pokračování:

Tak chvíli stůj ani se nehni
snídaně mezi stehny
jak panna ruce spíná
ve zdech Klementina
a tak si vezmi ber
co zbylo z olympijských her
neklidný pták se už vrtí
v štěrbině mezi životem a smrtí
Dolno a horno
andělé pasou porno
u bran tvého těla
jak jsi chtěla .....................

9. Rozehrávač: Miroslav Stoniš

Prozaik, dramatik, básník, scénárista, autor více než dvaceti knih. Byl zakladatelem skupiny Ismuistů, navazoval styky s průbojnými ostravskými výtvarníky (Eduard Ovčáček, Rudolf Valenta). Působil jako redaktor ostravského literárního časopisu Červený květ, za takzvané normalizace se živil jako dělník v Prodejnách nábytkářského průmyslu a ve skladu podniku Nábytek v Ostravě-Třebovicích. Po roce 1989 pracoval v Čs. televizi Ostrava jako šéfproducent programu. Nyní se plně věnuje spisovatelské tvůrčí práci.

Zde je jeho prozaická „rozehrávka", která vás má inspirovat k jejímu dalšímu pokračování:

Básník, můj mladší přítel, jehož oslovuji pane Jene Nerudo a on mne pane Jaroslave Vrchlický, pracuje v jednom pražském týdeníku a občas mi přihodí nějakou práci a já ji pokaždé rád přijmu, neboť s důchodem vyjdu jen tak tak a jeho redakce platí dobře. Včera mi zase zavolal, a když jsme probrali literární klepy a zepsuli každého druhého básníka, zeptal se mne, zdali bych mu nenapsal reportáž o nočním životě v barech na Stodolní.
„Sláva té ulice dávno dolehla až do Prahy, pane Jaroslave Vrchlický, ale my jsme ještě o fenoménu Stodolní nenapsali ani řádek, což svědčí o naší zaostalosti."

„Více by se mi líbilo, kdyby se Ostrava dostala do povědomí jako město básníků, ale budiž, pane Jene Nerudo, tu věc vám napíšu. Avšak uvažte, abych zapadl do prostředí, nemohu několik dnů chodit od baru k baru po suchu. Něco mne bude koňak stát! To víte, nikde se nenalévá zadarmo, možná ani v Praze ne."

„Redakce vám váš koňak proplatí. Ale víte, co mne překvapuje, pane Vrchlický? Že jste mou nabídku hned přijal, jindy se kroutíte a máte tisíc výmluv."
„To vám rád vysvětlím. Když se dostal k moci ten arcilotr Husák, jemuž Slováci jistě brzy postaví pomník, skončili jsme my tři ostravští spisovatelé, Ota, Josef a já, na Stodolní, kde jsme v bývalých jatkách montovali nábytek, což byla dřina za hanebně nízký peníz. Víte, svou reportáž postavím na kontrastu tehdejší Stodolní, kterou obývali Cikáni, než zničili všechny domy, a tou dnešní Stodolní, kde najdete bar vedle baru."

„Znamenité!" zaradoval se Jan Neruda a živě jsem viděl, jak pohodil hlavou, až mu z nosu spadl cvikr. ......................


10. Rozehrávač: Pepa Streichl

Textař, skladatel, hudebník, legendární ostravský bluesový a folkový písničkář. Spolupracoval s mnoha osobnostmi české hudby, jako jsou například Pavel Dobeš nebo Jarek Nohavica. Na počátku devadesátých let ho postihla mozková mrtvice. Po uzdravení vystupoval se skupinou Truc Blues, nyní hraje především sólově nebo s triem.

Zde je jeho písňová „rozehrávka", která vás má inspirovat k jejímu dalšímu pokračování:

Po šichtě jedno pivo
kurevsky unaven
chrápu nad pivní pěnou
a myslím na další den
a vedle u stolu
ruleta štěstí točí
ti blázni okolo
maj děsně velký oči.............

11. Rozehrávač Soňa Zachová

Básnířka, autorka sbírek Dopis černému městu, Nevyřízená korespondence a Milostný dopis. Její vstup do kontextu české literatury předznamenal poměrně silnou a vnitřně různorodou vlnu ženské poezie, pro niž je příznačný emancipovaný lyrický subjekt. Hlásal citovou nezávislost na světě starších a ochotu nést odpovědnost za vlastní riziková rozhodnutí.

Zde je její poetická „rozehrávka", která vás má inspirovat k dalšímu pokračování:

Tak plyne v klidu den
bouře se blíží
a s nocí splyne ten
tichý bůh
Tak plyne v klidu den
oheň se šíří
až v noci připlouvám já............