Pětasedmdesát let uplyne zítra od vypálení Lidic. Právě tam proběhne v dopoledních hodinách v Památníku Lidice jedenáctý ročník celostátní přehlídky dětských pěveckých sborů z České republiky s názvem Světlo pro Lidice a s mottem Děti zpívají lidickým dětem.

Ostravský zpěvák Martin Chodúr na pietní akci zazpívá se stočlenným dětským sborem státní hymnu a svou píseň Lidice, k níž napsal hudbu i text.

„Je to pro mě velká pocta. Od ledna loňského roku se na svět dívám úplně jinýma očima než dřív. Stal jsem se otcem syna Martina. Myslím, že všichni bychom se měli snažit, aby se na tragické události z Lidic roku 1942 nikdy nezapomnělo a aby se už nikdy neopakovaly. Účast na chystané pietní akci v Památníku Lidice má pak pro mě ještě jeden význam. Když se začátkem tohoto desetiletí začal chystat film Lidice, požádali mě jeho tvůrci o závěrečnou píseň do tohoto filmu. Nakonec si ji sice nevybrali, ale já ji od té doby s úspěchem uvádím ve svém recitálu filmových melodií. A poprvé ji teď vedle Cohenovy písně Hallelujah zazpívám v Lidicích. Moc to pro mě znamená," uvedl Martin Chodúr.

Markéta Konvičková, zpěvačka
Nejvíce mi dala zabrat Aretha Franklin, říká zpěvačka Markéta Konvičková