Koupaliště na Masarykově náměstí, muzeum dopravy na vítkovickém nádraží, domy na haldě Ema nebo třeba tržnice na centrálním náměstí. To jsou jen některé z 58 nápadů, které do projektu Městské zásahy Ostrava 2013 přihlásili architekti, odborníci, umělci, ale i široká veřejnost.

Oproti očekávání nakonec do Městských zásahů přihlásili dvojnásobek nápadů. „Naše představy se naplnily, i když na třistatisícové město to není mnoho," sdělila členka organizačního týmu architekta Vendula Šafářová s tím, že v Brně před dvěma lety projekt představil bezmála dvě stě návrhů.

Nápady na řešení architektonických problémů Ostravy se většinou týkaly centra města Masarykova náměstí, Frýdlantských mostů a Nové Karoliny. Některé zásahy ale centrum města opouštějí například návrh kavárny v Bělském lese nebo rozhledna v ostravské zoo. Některé ze zásahů mají dokonce možnost být realizovány. To předpokládá i vedoucí odboru útvaru hlavního architekta ostravského magistrátu Cyril Vltavský.

„Je úžasné, že změna přichází zezdola, od lidí. Budou-li mezi zásahy zajímavé návrhy, které budou pro realizaci potřebovat například následnou dokumentaci pro stavební řízení, tak může být pořízena a zaplacena městem. Autoři by pak byli součástí projekčního týmu, pokud by souhlasili," vysvětlil hlavní architekt Ostravy.

Návrhy Městských zásahů jsou k vidění v ostravském Multižánrovém centru Cooltour a potrvá tady až do konce ledna, pak se vernisáž přesune do Nové radnice.