Na úvodním zářijovém festivalovém „open air” koncertu , tradičně na nádvoří Slezskoostravského hradu, se představila mladá jazzová generace, saxofonista Rudolf Březina,multiinstrumentalista, skladatel a legenda české jazzové i populární hudby a za doprovodu Big Band Combination Borise Urbánka potvrdil, že je právem řazen k evropské špičce mezi tenorsaxofonisty. Vrcholem úvodního večera se pak stal mimořádný americký trumpetista, hráč na klávesové nástroje, zpěvák, skladatel a aranžér Phil Lassiter se svým Bandem, který svým strhujícím výkonem přivedl návštěvníky festivalu do naprostého varu. Jeho ostravské vystoupení bylo nejen úplně první v České Republice, ale se svým novým projektem se představil první v Evropě.

V říjnových klubových koncertech vystoupila ostravská kapela Hipnautica se skvělou zpěvačkou Dinou Sedláčkovou, seskupení, které patří k největším objevům poslední doby, mladá slovenská zpěvačka Kristína Mihalová za doprovodu skvělého kytaristy Jakuba Šedivého a saxofonisty Michal Žáčka či mladí muzikanti pod vedením kytaristy Radima Přidala na úchvatném jam sessionu.

Jazz Open Ostrava vyvrcholil koncertem Dave Weckl & Tom Kennedy Project, američtí hudebníci přivezli do Ostravy zcela nový repertoár i band, dlouho trvající „standing ovation“ tak zněl ještě dlouho po skončení několika přídavků. Následné přátelské rozhovory s mnoha ostravskými muzikanty byly tou nejhezčí tečkou za Jazz Open Ostrava 2021.